Kategorie
Ptaki

Bażant łowny

Bażant łowny

Bażant łowny jest dziś najliczebniejszą w Europie zwierzyną. Pochodzi z Azji Środkowej i Wschodniej, gdzie występuje trzydzieści ras geograficznych różniących się barwą i deseniem szaty.

Do Europy został sprowadzony w XIV wieku. Bardzo dobrze się tu zaaklimatyzował i dziś zasiedla całą jej powierzchnię z wyjątkiem Skandynawii. Jako ptak lasostepów szuka terenów uprawnych, gdzie małe laski przedzielają pola i łąki, a wyniosłość nie przekracza 500 m. Liczba bażantów strzelanych każdego roku i ich wystarczające stany nie wynikają ze szczególnie sprzyjających warunków bytowania. W czasie gnieżdżenia się bażantów zagładzie ulega wiele jaj i piskląt. Spowodowane jest to warunkami klimatycznymi, przez naturalnych wrogów i wandalizmem ludzi. Bażancicy udaje się wychować średnio 2 do 4 piskląt, chociaż znosi 10—12 jaj. Rozkłady na polowaniach są jednak zadowalające, gdyż corocznie do dzikiej populacji wprowadza się osobniki pochodzące z hodowli. Wyniki hodowli wskazują, ze kura bażanta ma w niewoli dużo lepsze możliwości niesienia się niż w stanie dzikim. Może znieść 30 do 50 jaj. Część bażantów wypuszczanych do celów łowieckich jest pozyskiwana jesienią, ale dużej liczbie ptaków udaje się przeżyć do następnego roku, przy czym ich cykl życiowy i zachowanie się pozostają takie samo jak bażantów dzikich.

Na bażanty poluje się z podchodu lub w pędzeniach. W niektórych krajach europejskich strzela się tylko koguty, a kury są chronione przez cały rok, gdyż bażant jest ptakiem poligamicznym.

Samiec gromadzi wokół siebie od 3 do 8 kur. W wylęgu pojawia się tyle samo kogutków i kurek. Konieczne jest więc wyeliminowanie pewnej liczby samców dla zachowania równowagi.

Nie wydaje się celowe uwypuklanie dymorfizmu płciowego, bardzo u bażantów wyraźnego. Wszyscy myśliwi mieli okazję podziwiać mieniące się połyskliwymi kolorami upierzenie samca (1), tak różne od brązowoszarego kury (2). W locie samiec (3) różni się od samicy (4) długością ogona. Łapy koguta opatrzone są ostrogami, których długość pozwala określić wiek osobnika: u bażantów jednorocznych ostrogi są krótkie i tępe (5), u samców starszych są długie i ostre (6). Trop bażanta ma 9 cm długości i 8 cm szerokości.

Gatunek łowny.