Bernikla białolica

Bernikla białolica

Bernikla białolica jest jedną z gęsi regionu arktycznego zimujących w Europie. Jest średniej wielkości, jej szata ma charakterystyczny czarno-biały deseń. Jej zimowiska znajdują się na wybrzeżu Morza Północnego, na Wyspach Brytyjskich, rzadziej w Europie Zachodniej i Środkowej. Bernikla białolica gniazduje chętnie na skalistych stokach, w zlewiskach rzek, w pobliżu jezior lub na urwistych zboczach w pobliżu mokradeł tundry. Chętnie przyłącza się do innych gatunków gęsi gnieżdżących się także w koloniach. Gniazdo buduje wysoko na skałach nad wodą. Jest wykonane z trawy, mchu, porostów i puchu, który samica wyskubuje sobie z brzucha. Pod koniec maja lub w czerwcu bernikla białolica znosi 4 do 5 jaj o wymiarach 76,7×50,2 mm i ogólnej masie około 550 g. W okresie wysiadywania, który trwa 24—25 dni, samica prawie nie opuszcza gniazda w obawie przed mewami, które chętnie żywią się jajami. Wstrzymuje się nawet przed zaspokajaniem swoich potrzeb naturalnych tak, że w okresie kłucia gniazdo otacza zielonobiała korona odchodów. Samiec również pozostaje na straży przez cały czas wysiadywania. Nic więc dziwnego, że oboje rodzice tracą w tym okresie na wadze. Młode, jako zagniazdowniki, skaczą z wysokości skał do wody tuż po wykluciu.

W odróżnieniu od gęsi należących do rodzaju Branta, bernikla białolica ma jaśniejsze upierzenie. Ciemna barwa jej głowy i karku stopniowo przechodzi w szarość grzbietu poznaczonego białymi prążkami. Reszta głowy, czyli czoło i podgardle, jak również szyja i pierś są nieskazitelnie białe. Boki piersi są poznaczone białymi i szarymi paskami.

Jak inne gęsi, bernikla białolica ma czarny dziób i łapy (1). Upierzenie młodych ptaków jest niepozorne. W locie berniklę białolicą można odróżnić dzięki kontrastowej barwie głowy, szyi i brzucha (2,3). Jak inne gęsi jest roślinożercą. W miejscach gniazdowania miejscowa ludność zbiera puch do produkcji kołder. Ptak łowny.