Kategorie
Ptaki

Bernikla obrożna

Bernikla obrożna

Większość gatunków gęsi mających swe zimowiska w Europie gniazduje w północnych rejonach Europy i Azji. Pod względem wielkości bernikla obrożna sytuuje się między gęsią gęgawą a kaczką krzyżówką. Gniazduje na dalekiej północy w pobliżu bieguna północnego, dokładniej na wybrzeżach Arktyki, w pobliżu ujść rzek oraz w tundrze w okolicach jezior lub na brzegach rzek. Gniazdo zrobione z wątłych gałązek i porostów spoczywa na lekko wystającej skale w otoczeniu wielkich kamieni. Po zniesieniu 2 do 5 jaj samica wyskubuje sobie z brzucha puch, który wplata między gałązki wewnątrz gniazda, aby stworzyć warstwę izolacyjną dla jaj. Wysiadywanie trwa około 28 dni; po wykluciu się młodych opiekują się nimi oboje rodzice. Młode mają pewną interesującą właściwość, która wpływa następnie na stosunki rodzinne: nie przychodzą mianowicie na świat z wrodzonym obrazem swoich rodziców. Od pierwszych jednak sekund po wykluciu się gąska, jeszcze wilgotna i pobrudzona resztkami białka, rejestruje ten obraz i nigdy nie pomyli swoich rodziców z innymi dorosłymi ptakami.

Bernikla obrożna regularnie zimuje na brzegach Morza Północnego, rzadziej nad brzegami Bałtyku, a zupełnie wyjątkowo w głębi kraju lub na wybrzeżach Europy Zachodniej. W latach 30 trawa morska (Zostera marina), stanowiąca podstawowe pożywienie zimujących bernikli obrożnych, zniknęła z tych rejonów. Stan liczbowy populacji bernikli zmniejszył się wówczas o 90%. Ten alarmujący regres został stopniowo zatrzymany dzięki interwencji człowieka i zmianie sposobu odżywiania się tych ptaków tak, że w 1968 r. liczbę bernikli na zimowiskach oceniano na 25 000 sztuk.

Bernikla obrożna różni się od opisanych wcześniej gęsi krótkim czarnym dziobem. Jego dolna część szczękowa jest obrzeżona bardzo wyraźnymi blaszkami, które w górnej części dzioba znajdują się wewnątrz i nie są widoczne. Ciemną szatę ptaka podkreśla czarna barwa łap, głowy i szyi. Szyję dorosłej bernikli zdobi biały naszyjnik (1,3,4) podczas gdy młode osobniki mają szyję jednolitej barwy, (2) gdyż białe pióra pojawiają się dopiero w drugim roku życia. W przeciwieństwie do innych gęsi bernikle latają w szyku rozproszonym, a nie w kształcie strzały lub litery V. Ptak łowny.