Kategorie
Ptaki

Błotniak łąkowy

Błotniak łąkowy

Błotniaki są rozpowszechnione prawie w całej Europie. Jako ptaki drapieżne średniej wielkości błotniaki polują na małe ssaki i duże owady. Są nieco mniejsze od myszołowa zwyczajnego. Ich ciało jest wysmukłe, skrzydła i ogon długie, szpony wysokie. Wokół oczu mają ułożone koncentrycznie pióra, co nadaje im wygląd nocnych ptaków drapieżnych. Dymorfizm płciowy jest u błotniaków bardzo wyraźny, ale rzeczą niezwykle trudną jest rozróżnienie poszczególnych gatunków. Szare samce są do siebie uderzająco podobne, a brunatne samice nawet specjalista z trudem rozróżnia. Błotniak łąkowy jest najmniejszym z europejskich błotniaków. Zamieszkuje całą Europę: na północy po Skandynawię, a na południu do Morza Śródziemnego. Zamieszkuje też dużą część Azji. Zimuje na brzegach Morza Śródziemnego i w Afryce Północnej. Lubi szczególnie równiny z zaroślami i stawami oraz mokradła. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 110 cm.

Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) jest nieco większy od poprzedniego. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 100 do 120 cm. Masa ciała samicy wynosi około 500 g. Można go spotkać we wszystkich regionach Europy (z wyjątkiem północnej Skandynawii i półwyspów Morza Śródziemnego) w okolicy dużych stawów, mokradeł i starorzeczy. Wszystkie błotniaki podlegają całorocznej ochronie.

Błotniak łąkowy (1). Dorosły samiec wyglądem przypomina samca błotniaka zbożowego (4), jest jednak mniejszy i delikatniejszy. Oba samce są szare, końce ich skrzydeł są czarne, a brzuch mają białawy. Skrzydła błotniaka łąkowego mają czarny pas, bardzo wyraźny nawet w locie (3). Na brzuchu ma jasne, brązowe, podłużne prążki. Samica (2) ma brązowy grzbiet. Jej brzuch jest żółtawy, w podłużne kasztanowe prążki.

Błotniak zbożowy. Samica ma takie same ubarwienie jak błotniak łąkowy, ale brzuch ma usiany plamkami. W locie dobrze widoczna jest biała plama na kuprze (5).

Błotniaki w locie można rozpoznać po małej głowie, smukłym ciele oraz wąskim ogonie i skrzydłach. Gatunek chroniony.