Kategorie
Psy

CHARCIK WŁOSKI

Kończyny przednie. Suche, okryte miękką elastyczną skórą, przez którą przebijają wyraźnie kości lub mięśnie. Łopatki mało ukośne, ustawione pod kątem 70—75° do poziomu, pokryte wyrazistymi, wypukłymi mięśniami: długości około 1/5 wzrostu w kłębie. Ramię nieco dłuższe od łopatki, z nachyleniem 70° do poziomu, położone prawie równolegle do linii środkowej tułowia. Podramię o lekkim kośćcu. Oglądane z przodu i z boku — proste, pionowe, długości równej łopatce, z widoczną bruzdą od nadgarstka do łokcia. Odległość od podłoża do łokcia odpowiada 3/5 wysokości w kłębie. Nadgarstek ruchliwy i suchy, okryty cienką delikatną skórą. Śródręcze oglądane z przodu — pionowe, suche (każda kość widoczna); oglądane z boku — dość wygięte. Łapy małe, chude i prawie owalne. Palce wysklepione i ściśle zwarte, pokryte krótkim gęstym włosem. Opuszki i podeszwy mało rozwinięte. Pazury krótkie, wygięte, czarne lub co najmniej ciemne.

Kończyny tylne. Udo długie, długość nieco większa niż 1/3 wysokości psa w kłębie, o niezbyt szerokich, lecz dobrze wykształconych mięśniach, suche, nie ciężkie i bez rozwiniętej tkanki łącznej podskórnej. Podudzie o drobnej kości, znacznie dłuższe od uda, nachylone pod kątem 45° do poziomu; bruzda na nim dobrze widoczna. Długość śródstopia wynosi 28% wysokości w kłębie. Śródstopie oglądane zarówno z tyłu jak i z boku — pionowe.

Ogon. Głęboko osadzony, u nasady cienki, silnie zwężający się ku końcowi, pokryty delikatnym, krótkim, przylegającym włosem. Dobrze noszony jest prosty, w drugiej połowie wygięty. Miarą długości jest, aby przeciągnięty między udami przez pachwinę sięgał prawie do biodra.

Szata. Gęsta, ściśle przylegająca, równomiernie gładka oraz delikatna i lśniąca, bez najmniejszego śladu frędzli.

Maść. Jednolita, czarna, łupkowa lub izabelowata we wszystkich odcieniach. Dopuszczalne białe plamy na piersi i łapach. Skóra dobrze przylegająca na całym tułowiu, cienka i miękka, bez fałdów. Ubarwienie śluzówki czarne lub ciemne. Podeszwy i opuszki czarne lub co najmniej ciemne.

Chód. Taneczny.

Wzrost. Idealna wysokość psa 33—35 cm, suki 32—35 cm.

Wady duże. Powieki wywinięte na zewnątrz, brak na jednej z nich pigmentacji. Konstytucja limfatyczna. Grzbiet łękowaty. Brzuch obwisły.

Wady dyskwalifikujące. Koniec nosa wystający ponad linię grzbietu nosa. Całkowity brak pigmentacji nosa lub obejmujący ponad 1/2 jego powierzchni. Grzbiet nosa garbaty lub wklęsły. Przodozgryz. Oczy o małej tęczówce. Jądra niedorozwinięte. Wilcze pazury. Ogon krótki lub obcięty, zawinięty nad grzbietem. Maść niejednolita. Chód z krocza. Wzrost poniżej 32 cm u psa i 31 cm u suki oraz powyżej 38 cm u obu płci. (Tu podkreślić wypada, iż wobec niejednolitej praktyki na różnych ringach, FCI uchwałą zjazdu w 1968 r. w Madrycie wyraźnie postanowiła, że przekroczenie podanych wymiarów bezwzględnie dyskwalifikuje).