Kategorie
Psy

CHART AFGAŃSKI

CHART AFGAŃSKI

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 228 (9. VI. 1961 r.)

Chart afgański odznacza się godnością i rezerwą w stosunku do otoczenia. Charakteryzuje go orientalny wyraz — spojrzenie jego jest przejmujące na wskroś.

Ogólne wrażenie. Całość łączy siłę i godność z szybkością. Głowa dumnie noszona.

Głowa. Część mózgowiowa długa, niezbyt wąska, ozdobiona obfitym czubem długich włosów; guz potyliczny wydatny, pysk długi, szczęka i żuchwa silne, chwytne, krawędź czołowa nieznaczna. Oczy ciemne (lecz kolor złocisty nie jest wadliwy), kształtu prawie trójkątnego, lekko skośne, z górną powieką wznoszącą się od kącika wewnętrznego do zewnętrznego pod nieznacznym kątem. Uszy nisko i blisko głowy osadzone, obwisłe, płasko przylegające do głowy, okryte długim, jedwabistym włosem.

Szczęka i żuchwa równo dopasowane (zgryz prawidłowy).

Szyja. Długa, silna, z głową noszoną wysoko.

Tułów. Klatka piersiowa głęboka, grzbiet płaski, średniej długości, dobrze umięśniony, lekko spadzisty ku tyłowi. Kości biodrowe wyraziste i dość szeroko rozstawione. Żebra uwydatnione, lędźwie proste, silne, raczej krótkie.

Kończyny przednie. Łopatki długie, ukośne, dobrze z grzbietem związane, muskularne, silne, lecz nie nadmiernie umięśnione. Kościec nóg mocny, prosty, łokcie przylegające do tułowia. Nadgarstki długie i elastyczne, zwłaszcza z przodu.

Kończyny tylne. Tył potężny. Staw kolanowy dobrze ukątowany. Udo długie. Podudzie raczej krótkie. Wilcze pazury nie muszą być usunięte (zależnie od upodobania hodowcy). Łapy tylne mniej szerokie niż przednie; wszystkie okryte długim i obfitym włosem. Palce dobrze wysklepione. Opuszki dobrze wsparte na podłożu.

Ogon. Nie za krótki, nisko osadzony, zakończony pierścieniem, ozdobiony nieznacznym piórem, w akcji noszony wysoko.

Szata. Włos bardzo długi, jedwabisty, delikatny, okrywający boki, przód, tył i cały tułów — oprócz grzbietu (od kłębu do nasady ogona), gdzie jest krótki i bardzo zwarty; u okazów dorosłych na głowie od czoła do tyłu długie jedwabiste włosy tworzą czub. Szatę pozostawia się w stanie naturalnym.

Maść. Dopuszczalna we wszystkich kolorach.

Wzrost. Idealny dla psów 69—71 cm, dla suk 65—67 cm.

Chody. Powinny być spokojne i sprężyste oraz bardzo stylowe.

Wady. Ociężałość, głowa zbyt szeroka, pysk krótki, żuchwa słaba. Oczy duże i okrągłe. Szyja krótka i gruba, grzbiet za długi lub za krótki.

W Afganistanie rozróżnia się typ górski i stepowy.