Kategorie
Psy

CHART PERSKI SALUKI

CHART PERSKI SALUKI

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 269a (28. XI. 1971 r.)

Wrażenie ogólne. Łączy w sobie wdzięk z symetrią, dużą szybkość i wytrwałość z siłą i zwinnością pozwalającą na szczucie gazeli czy innej zwierzyny na terenach piaszczystych lub w skalistych górach. Spojrzenie wierne i sprawiające wrażenie zapatrzonego w dal.

Głowa. Głowa długa i wąska, część mózgowiowa umiarkowanie szeroka, między uszami nie wysklepiona, krawędź czołowa (stop) nie zaakcentowana. Całość szlachetna. Nos czarny lub brązowy. Oczy ciemnoorzechowe, lśniące, duże i owalne, lecz nie wyłupiaste. Uszy długie i ruchliwe, pokryte długim jedwabistym włosem, zwisające tuż przy głowie. Uzębienie silne i regularne.

Szyja. Długa, giętka, dobrze umięśniona.

Tułów. Łopatki ukośne i silnie wysunięte do tyłu, dobrze umięśnione, lecz nie za ciężkie. Klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie wąska. Grzbiet dość szeroki, mięśnie lekko wy-sklepione nad lędźwiami.

Kończyny przednie. Proste o długim podramieniu.

Kończyny tylne. Tył silny, szeroka miednica, kolana umiarkowanie ukątowane. Staw skokowy niski. Wskazuje to na zdolność do biegów i skoków. Łapy miernie wydłużone, palce długie i dobrze wysklepione, zwarte, nie płaskie, lecz i nie kocie, obficie owłosione między palcami; całość silna i elastyczna.

Ogon. Długi, nisko osadzony i naturalnie wygięty, obficie od spodu owłosiony jedwabistymi piórami, poza tym nie puszysty.

Szata. Gładka i jedwabista. Lekkie pióra na kończynach i z tyłu ud; czasami lekkie wełniste frędzle na udach i łopatkach (u odmiany gładkowłosej wzorzec ten sam oprócz szaty bez piór).

Maść. Biała, izabelowata, beżowa, złota, czerwona, szara podpalana, trójbarwna (biało-czarna podpalana) i wszelkie odcienie tych kolorów.

Wymiary ciała. Wysokość średnio 58—71 cm.