CHART WĘGIERSKI AGAR

CHART WĘGIERSKI AGAR

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 240 (1966 r.)

Pochodzi on zapewne z tego samego pnia co charty stepowe azjatyckie. Jest jedynym przedstawicielem chartów kontynentalnych.

Rasa ta praktycznie wymarła, lecz zapobiegliwości Węgrów i ich miłości do wszystkiego co przypomina i utrwala historię i kulturę rodzimą zawdzięczać należy, że została ona odtworzona z reliktów. Zapewne nie bez domieszki krwi charta angielskiego greyhounda, czego zresztą Węgrzy nie ukrywają. Po wojnie nastąpił nawrót do typu rodzimego.

Chart węgierski jest to pies bardzo podobny do greyhounda we wszystkich szczegółach, jednak pogrubiony i bardziej roboczy. Wzrost 65—70 cm. Głowa silniejsza niż u greyhoundów, ucho bardziej mięsiste, w całości większe, noszone podobnie jak u charta angielskiego, lecz nieraz bliżej głowy. Ucho stojące jednakże niedopuszczalne. Grzbiet nie tak łukowaty, lecz prostszy niż u anglika. Szyja i przedpiersie również silniejsze. Żebra bardziej wysklepione: zad silny, nieco stromy. Maść dowolna. Ciemne oko i pigmentacja skóry wymagana również i u jasnych okazów.