Kategorie
Psy

CHOW-CHOW

CHOW-CHOW

Wzorzec angielski wpisany do rejestru FCI pod liczbą 205 (10. XII. 1957 r.)

Chow-chow, czyli chiński szpic, zdobył odrębną pozycję w kynologii sportowej. Rasa ta wywodzi się z Chin, gdzie hodowano ją dla celów użytkowych; psy pełniły tam rolę stróżów i służyły jako zwierzęta mięsno-futerkowe. Według niektórych autorów, w stepach mongolskich służyły też myśliwym jako szperacze czy płochacze i aportery przy polowaniach na bażanty. Dopiero hodowla angielska, a za nią inne, wytworzyły z nich rasę pokojową.

Chow-chow odznacza się stosunkowo spokojnym temperamentem, jest dość dobrym obrońcą i mało hałaśliwym stróżem, trudny jednak w tresurze. Nie zastąpi on psa typowo użytkowego, ale zajmuje właściwe miejsce jako ozdoba i stróż domowy. Ma on umiarkowany instynkt obrończy i nie jest tchórzliwy. Nie lubi tylko zbytniej tresury i nie znosi nierównego traktowania. Podobno nadaje się także na dzikarza, gdy rozbudzi się w nim pasję, bo węch ma bardzo dobry.

Wrażenie ogólne. Zrównoważony, spokojny. Z wyglądu przypomina lwa. Jest to jedyna rasa wyróżniająca się sztywnym chodem i czarnoniebieskim językiem. Ogólna budowa ciała zwięzła. Grzbiet krótki. Tułów dobrze ustawiony na rusztowaniu kośćca.

Głowa. Płaska i szeroka z ledwie zaznaczającą się krawędzią czołową, dobrze wypełniona pod oczami. Kufa umiarkowanie długa, szeroka od oczu do końca nosa. Nos duży i szeroki, czarny (z wyjątkiem odmian kremowych i białych, u których nos jasny jest dopuszczalny oraz u niebieskich i płowych z barwą nosa dostosowaną do umaszczenia okrywy włosowej). U wszystkich jednak odmian barwnych nos czarny jest bardziej pożądany. Oczy ciemne i małe, z wykrojem powiek migdałowym. Oczy jasne dopuszczalne u odmian niebieskiej i płowej. Uszy małe i grube, nieznacznie zaokrąglone na końcach, noszone sztywno, osadzone ku przodowi nad oczami i szeroko rozstawione (nadaje to charakterystyczny dla tej rasy ponury wyraz, ang. scowl). Zęby mocne i równe; zgryz nożycowy. Język niebiesko-czarny. Fafle i podniebienie czarne. Dziąsła pożądane czarne.

Szyja. Krępa, pełna, mocno osadzona na tułowiu, lekko wygięta do tyłu.

Tułów. Klatka piersiowa szeroka i głęboka.. Grzbiet krótki, prosty i dobrze umięśniony, podobnie jak lędźwie.

Kończyny przednie. Idealnie proste, umiarkowanie długie, o mocnym kośćcu. Łopatki dobrze umięśnione, ukośne.

Kończyny tylne. Muskularne. Stawy skokowe nisko przy ziemi, idealnie proste, co jest bardzo istotne ze względu na charakterystyczny dla tej rasy chód. Pożądane silne stawy skokowe. Łapy małe, okrągłe (tzw. kocie) mocno ustawione.

Ogon. Wysoko osadzony, noszony nad grzbietem.

Szata. Obfita, gęsta, prosta i odstająca. Włosy pokrywowe raczej szorstkie. Podszycie miękkie, wełniste.

Maść. Jednolicie czarna, czerwona, niebieska, płowa, kremowa lub biała — nieraz z nalotami, lecz nie łaciata lub wielokolorowa. Spód ogona i tył uda często jaśniejsze.

Wymiary ciała. Minimalna wysokość w kłębie 45 cm, ale zwykle właściwa proporcja wzrostu do masy decyduje o ocenie tej cechy według uznania sędziego.

Chody. Sztuczne, szczudłowate.

Wady. Uszy obwisłe. Język łaciato ubarwiony lub z cętkami. Ogon nie noszony na grzbiecie. Maść łaciata. Nos nie czarny u odmian czarnych lub czerwonych.

Znany jest również chow-chow krótkowłosy o identycznych cechach, z wyjątkiem struktury szaty, która powinna być krótka.