Kategorie
Ptaki

Cyraneczka

Cyraneczka

Cyraneczka gniazduje na szerokim terytorium obejmującym całą Europę (z wyjątkiem południa), środek i północ Azji i prawie całą Amerykę Północną. Jest mało wybredna i ma mniejsze wymagania wobec swego ekosystemu niż krzyżówka. Po powrocie z zimowisk w Europie Południowej i w Afryce zatrzymuje się w pobliżu stawów i oczek wodnych, zadowala się także mokradłami. Niekiedy jej gniazda spotyka się w trawie lub we wrzosowiskach na lizjerach lasów, niezbyt daleko od wody. W przeciwieństwie do krzyżówki, cyraneczka gniazduje zawsze na ziemi. W kwietniu lub w maju samica znosi 10 jaj, które wysiaduje przez 23 dni. Po wykluciu się pisklęta pozostają w gnieździe przez 24 h, potem matka prowadzi je do wody. Gdy zagraża niebezpieczeństwo, małe reagują natychmiast na alarmujący głos matki i rozpraszają się w okolicy. Gdy matka nie jest zupełnie spokojna ostrzega swoje małe powtarzającymi się ruchami głowy do przodu i do tyłu. Pisklęta otaczają ją natychmiast i zostają przy niej. Od pierwszego dnia odżywiają się samodzielnie zbierając na wodzie owady.

Obecnie jest rzeczą pewną, że spadek populacji wszystkich gatunków kaczek w krajach uprzemysłowionych jest spowodowany głównie systematycznym usuwaniem roślinności brzegowej oraz zanieczyszczeniem wody odpadami przemysłowymi. Ochrona istniejącej szaty roślinnej i zadrzewianie brzegów są środkami walki z regresem kaczek i innych ptaków wodnych.

Cyranka i cyraneczka mają praktycznie taką samą wielkość i masę ciała. Zasadnicza różnica istnieje w upierzeniu godowym samców: samiec cyraneczki (1) ma głowę brązową z dwoma bocznymi brązowymi paskami obrzeżonymi na górze i na dole cienkimi żółtawymi liniami. Jego tułów jest szarawy, część lustra jest zielona z metalicznym połyskiem, reszta jest czarna. Na brzegach lustra, z przodu i z tyłu, znajdują się cienkie brunatnobiałe paski (3). Samica jest brązowa (2), lekko cętkowana, jej lustro jest w jednej trzeciej metalicznie zielone, w dwóch trzecich czarne, obrzeżone białawymi paskami (4). W przeciwieństwie do innych kaczek cyraneczki latają zygzakiem. Po wykluciu się pisklęta są pokryte brązowożółtym puchem (5). Ptak łowny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *