DOG TYBETAŃSKI

DOG TYBETAŃSKI

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 230 (28. VIII. 1967 r.)

Wielu autorów, starając się wyprowadzić obecne rasy psów od jakichś pradawnych przodków, sięga do rzeźb asyryjskich i sumerskich, i od ówczesnych molosów przechodzi do doga tybetańskiego. Z niego z kolei wyprowadza wiele, jeśli nie wszystkie rasy długowłosych olbrzymów. Ile w tym rzeczywistości, a ile fantastycznych przypuszczeń, nie ustali się chyba nigdy. Faktem jest, że w ubiegłym stuleciu i w pierwszym ćwierćwieczu obecnego, sporadycznie sprowadzane były one przez ogrody zoologiczne lub przez podróżników.

Psy te były dość różnego typu, a ponieważ ani w ich ojczyźnie nie ustalono wzorca, ani żaden kraj nie zaadoptował tej rasy, lukę tę starała się zapełnić FCI ogłaszając wzorzec. Praktycznie jednak psy te bardzo rzadko pojawiają się na wystawach, a wzorzec podaje się ze względu na częste powoływanie się na tę rasę jako na praojca wielu innych.

Wrażenie ogólne. Silny pies o ciężkim kośćcu. Pojętny i powściągliwy; dobry stróż. Wyraz twarzy poważny, lecz życzliwy.

Głowa. Szeroka, masywna. Pysk w typie mastiffa, lecz lżejszy od niego. Zgryz idealnie równy. Silne szczęki .Oczy brązowe, średniej wielkości. Uszy obwisłe, średnio długie, gładkie, kształtu sercowatego. Osadzone są na bokach głowy, w uwadze skierowane ku przodowi.

Szyja. Mocny, silny kark.

Tułów. Zwarty, lecz nie ciężki. Klatka piersiowa głęboka, lędźwie silne.

Kończyny przednie. Łopatki silne i dobrze osadzone. Kończyny proste o silnych stawach. Pióra.

Kończyny tylne. Stawy skokowe nisko osadzone, dobrze ukątowane. Duże portki na tyle. Łapy gładkie, szerokie, silne i zwarte.

Ogon. Wysoko osadzony, zawinięty nad grzbietem na bok, bardzo gruby i puszysty.

Szata. Długa, prosta o gęstym, ciężkim podszyciu.

Maść. Czarna podpalana i złota.

Wzrost. Wysokość w kłębie: pies 60—70 cm, suka 56—61 cm.

Chody. Ruchy wolne i stateczne.