Kategorie
Ptaki

Drop

Drop

Drop, największy i najbardziej masywny przedstawiciel wśród pierzastych, jest ptakiem stepowym lubiącym wielkie przestrzenie bez drzew i krzaków. Samiec dropia ma 1 m wysokości i waży od 8 do 14 kg; strzelano nawet osobniki, których masa ciała przekraczała 20 kg. Samica jest o wiele mniejsza — waży tylko od 4 do 6 kg. Dropie zamieszkują część Hiszpanii i całą Europę Środkową, skąd przez Bułgarię i Rumunię przechodzą do Azji. Jakkolwiek potrafią doskonale latać (widać wówczas biały spód skrzydeł i czarne lotki), to jednak wolą chodzić. Ten sposób przemieszczania się odbija się na kształcie ich łap: jak to często bywa u ptaków stepowych, liczba palców jest zredukowana; stępy są długie, pierwszego palca brak, a trzy skierowane do przodu są krótkie.

Większą część roku dropie spędzają w stadach złożonych z osobników tej samej płci i dopiero wiosną się rozdzielają. Gniazda zakładają w zagłębieniach na polu lub łące. W maju lub w czerwcu samica znosi dwa szarawe, brązowo cętkowane jaja, które wysiaduje około 25 dni. Puch młodych dropi jest koloru kremowego, zdobny w ciemnobrązowy deseń (5).

W czasie godów każdy samiec otacza się wieloma samicami, przed którymi wykonuje taniec godowy strosząc pióra. Nadyma szyję dzięki komorze powietrznej znajdującej się pod skórą gardła i mającą ujście pod językiem. Następnie rozpościera skrzydła tworzące wówczas wokół jego ciała białą i złocistą koronę z piór. Wreszcie rozkłada ogon na kształt wachlarza i zarzuca go na grzbiet — wygląda wówczas jak duża pierzasta kula (1).

Na podstawie długości wibrysów — nitkowatych piór u nasady ogona — można określić wiek samca. Młody jednoroczny samiec jeszcze ich nie ma (2), w wieku 3 do 6 lat wibrysy są długości 7—8 cm (3). U samców starych osiągają długość około 20 cm i są gęstsze (4). Nawet najmłodszy samiec jest dużo większy od samicy. Drop zasadniczo żywi się pokarmem roślinnym, ale zjada też małe kręgowce wielkości kreta. Gatunek chroniony.