Categories
Psy

Sheep dogs

Sheep dogs

Pasterskimi nazywamy psy użytkowe do pilnowania i pędzenia stad zwierząt (bydła, owiec). Wszystkie one są spokrewnione z psami bojowymi i przypominają lżejszego doga tybetańskiego, wszystkie w mniejszym lub większym stopniu są podobne do siebie. Their service once consisted of guarding herds of animals and defending themselves against wolves, bears and thieves, possibly to tame aggressive bulls and to help drive animals to the market or slaughterhouse (sometimes over long distances). Rather, they were guard dogs.

Sheep dogs were helpers of the sheepdogs. They guarded the farmland against the pigs or sheep entrusted to them, chased the herds from place to place. They were otherwise perfect, vigilant guardians of the farmyard, a także opiekunami stad indyków i ferm kurzych przed szkodnikami — lisami, kunami, a nawet ptactwem drapieżnym polującym na pisklęta.

Psy te od setek pokoleń pomagały człowiekowi przy pasieniu stad, głównie owiec i przy tej współpracy uległy surowej selekcji. Owczarz bowiem nie mógł używać psów niepojętnych i nieposłusznych. Psy owczarskie ujmują swą uległością i gorliwym wykonywaniem rozkazów, są one dobrymi stróżami, a także dzielnymi obrońcami, choć odwaga ich nie jest tak wielka jak psów bojowych. Poza tym czują się one pewniej w obecności swego przewodnika lub towarzyszy sfory. Same w obliczu niebezpieczeństwa są raczej ostrożne. Thanks to that, że są łatwe w szkoleniu, pojętne i inteligentne, zyskały sobie one nieprzeliczone rzesze miłośników i może żaden typ rasy psów nie jest tak popularny jak owczarki.