Kategorie
Psy

FOXHOUND

FOXHOUND

Kończąc 5 grupę, nie można pominąć gończych psów angielskich, do których należą: foxhound, harrier i beagle. Niewątpliwie wraz z wpływami kultury francuskiej, kształtującej dworskie obyczaje w Anglii, przywożono różne gończe psy z Francji (a może i Hiszpanii) na wyspy brytyjskie. W Anglii hodowla psów gończych ma już kilkuwiekową tradycję i przyjęła się także w byłych koloniach angielskich (np. w Indiach hoduje się psy typu angielskiego do polowań par force). Krótko scharakteryzuję tu foxhounda, gdyż harriery i beagle zaliczone zostały przez FCI do 6 grupy.

Foxhound jest to rasa najbardziej znana z licznych obrazów, na których przedstawiono sfory tych gończych psów z końmi (na jesiennych biegach św. Huberta). Są to psy średniej wielkości (około 50 cm w kłębie), bardzo zwięzłej budowy, bardzo szybkie i wytrwałe w galopie, a przy tym zwrotne. Głowa jak u wyżła, z obwisłymi uszami i z wyraźną krawędzią czołową. Grzbiet prosty. Ogon charakterystyczny — długi, wygięty ku górze. Szata krótkowłosa, łaciata we wszystkich możliwych kolorach. Jak nazwa wskazuje, używa się je do zbiorowych polowań na lisy, przy czym myśliwi podążają za sforą konno. Od psów tych wymaga się szybkiego biegu i dobrego węchu oraz melodyjnego gonu.

W okresie międzywojennym u nas psiarnie foxhoundów utrzymywało paru wielkich obszarników, a także pułki kawalerii Z tym łączy się moja uwaga, że pies, który — jak wskazuje nazwa — przeznaczony jest do pogoni za lisem, niesłusznie znalazł się w grupie 5 zamiast w grupie 6.

Do 5 grupy zaliczyć należy jeszcze następujące rasy psów: rastreador brasileiro FCI 275 (Brazylia), ogar węgierski z Siedmiogrodu (eidelyi kopov) FCI 241, norweski pies na łosie (elkhund) FCI 242, jamthund FCI 42 (Szwecja). Nie wyliczam tu 8 różnych ras francuskich psów gończych krótkowłosych, jednego długowłosego i trzech anglofrancuskich. Nie zjawiają się one na naszych ringach, a i we Francji pojawiają się rzadko na wystawach. Utrzymywane są w psiarniach ekskluzywnych klubów i używane do biegów św Huberta i polowań „par force” na płową zwierzynę.