Kategorie
Psy

IRISH WATER SPANIEL

IRISH WATER SPANIEL

Wzorzec angielski wpisany do rejestru FCI pod liczbą 124

Irish water spaniel jest rasą zupełnie odmienną od pozostałych spanieli. Popularność jej w Anglii nie jest tak duża jak innych ras tej grupy, prawdopodobnie ze względu na ekscentryczny jej wygląd. W kołach łowieckich psy tej rasy cieszą się jednak dużym uznaniem jako niezrównane w polowaniu. Zyskały sobie też uznanie w USA, szczególnie w południowych stanach.

Wrażenie ogólne. Irlandzki spaniel wodny jest rasą myśliwską do pracy przy wszelkiego rodzaju polowaniach, a zwłaszcza na ptactwo. Uzdolnienia swoje do pełnienia związanych z tym zadań powinien zdradzać na pierwszy rzut oka. Charakteryzuje się zwartą budową, jest silny, inteligentny, wytrwały i gorliwy.

Głowa. Dość duża, w części mózgowiowej wysoko wysklepiona, dość długa i szeroka, pokryta długimi lokami, tworzącymi wyraźną czuprynę między oczami. Kufa długa, silna i nieco graniasta z umiarkowaną krawędzią czołową, gładka. Nos duży, dobrze rozwinięty, koloru wątroby. Całość znamionuje wytworną elegancję. Oczy stosunkowo małe, brązowe, lśniące i żywe. Uszy bardzo długie, kształtu płatka skóry, nisko osadzone, zwisające ściśle przy policzkach i okryte długimi lokami. Uzębienie regularne i zwierające się w normalnym zgryzie.

Szyja. Dobrze osadzona w łopatkach, silna, wygięta i dość długa, noszona dość znacznie ponad grzbietem. Tył i boki szyi okryte lokami podobnymi do tych, jakie występują na tułowiu. Podgardle gładko owłosione; w partii tej — od podstawy żuchwy do mostka — gładka sierść tworzy plamę kształtu litery V.

Tułów. Odpowiedniej wielkości, robi wrażenie korytkowatego, podkreślonego przez żebra. Klatka piersiowa głęboka, o dużym obwodzie, z żebrami tak wysklepionymi za łopatkami, aby robiły wrażenie beczkowatości przy normalnej szerokości i wygięciu między przednimi nogami. Zebra zachodzące daleko do tyłu. Grzbiet krótki, szeroki i równy, silnie związany z zadem. Lędźwie głębokie i szerokie.

Kończyny przednie. Łopatki silnie zbudowane i ukośne. Nogi dobrze ukątowane i proste; ramię nisko przechodzi w podramię, proste od łokcia do nadgarstka, oglądane z przodu w jednej linii z łopatką.

Kończyny tylne. Silne, z długimi, dobrze ukątowanymi kolanami i nisko położonym stawem skokowym. Łapy długie, zaokrąglone i rozszerzone, obficie okryte włosem na palcach i między palcami.

Ogon. Charakterystyczny dla tej rasy, prosty, krótki, gruby u nasady i zwężający się ku cienkiemu końcowi. Osadzony nisko, noszony prosto, poniżej poziomu grzbietu, wyciągnięty wzdłuż nie powinien dochodzić do stawu skokowego. Część przynasadowa ogona długości około 7,5—9 cm pokryta lokami, pozostała część goła lub okryta prostym delikatnym włosem.

Szata. Składa się z gęstych, zwartych, nie wełnistych pierścieni. Włos u nasady natłuszczony. Przednie nogi z piórami w lokach lub pierścieniach aż od stóp; pióra obfite dookoła, jakkolwiek z przodu wyglądające na szorstkowłose. Tylne nogi poniżej kolan z przodu gładkie, z tyłu zaopatrzone w pióra aż do stóp.

Maść. Soczystowątrobiana z purpurowym odcieniem lub nalotem charakterystycznym dla tej rasy, a czasem przechodzącym w odcień ciemno-brunatno-wątrobiany.

Wzrost. Wysokość w kłębie: psy 53—58 cm, suki 51—56 cm.

Chody. Chodem różni się on od każdej innej rasy spanieli.