Kategorie
Psy

Jak zostać hodowcą psów?

Jak zostać hodowcą psów?

W ostatnim czasie coraz modniejsza staje się hodowla psów rasowych, ale trzeba wiedzieć o tym, że nie każdy naddaje się do jej prowadzenia. Przede wszystkim, trzeba być wielbicielem czworonogów, rozumieć ich potrzeby, a także być wrażliwym na ich cierpienie. Oczywiście, aby zostać hodowcą psów, nie musi się posiadać wykształcenia weterynaryjnego, chociaż jest ono bardzo przydane. Z pewnością, warunkiem koniecznym jest opanowanie wiedzy na temat historii i rozrodu psów.

Poza tym, musimy wiedzieć, czym cechuje się rasa, którą zamierzamy hodować, jakie są warunki rozmnażania psów, ich doboru oraz krycia. Niezbędne są także informacje na temat tego, jak należy opiekować się suką w ciąży oraz małymi szczeniątkami. Nie ulega wątpliwości to, że jest to zadanie bardzo odpowiedzialne, ale i czasochłonne, ponieważ pieski należy właściwie nakarmić, ale i odpowiednio pielęgnować, aby prezentowały się pięknie.

Oprócz tego, dobry hodowca jest dumny ze swojej hodowli, chętnie się nią chwali i pasją opowiada o opiece nad zwierzętami. Poza tym, bez większym problemów, potrafi wyłonić z miotu szczenię wystawowe, które naddaje się do brania udziału w wystawach czy konkursach piękności piesków. Nie oszczędza on także na zapewnieniu im odpowiedniej opieki zdrowotnej, dba o to, by wszystkie niezbędne sczepienia były wykonane w terminie, a ponadto troszczy się o przyszły los swoich podopiecznych i nie odda je w ręce niewłaściwej osoby, ponieważ dla niego najważniejsze są psy, a nie zyski uzyskane z ich sprzedaży.

Z pewnością, trzeba także wspomnieć o licznych formalnościach, które się wiążą z hodowlą psów rasowych. Przede wszystkim, wedle regulaminu hodowli psów rasowych Związku Kynologicznego w Polsce hodowcą psów może być tylko osoba, która posiada co najmniej jedną sukę hodowlaną, czyli taką, która ukończyła 18 miesięcy (z wyjątkiem kilku ras) i po ukończeniu 15 miesięcy zdobyła w dowolnej klasie od dwóch sędziów co najmniej 3 oceny doskonałe lub bardzo dobre, ale jedna musi być na wystawie klubowej lub międzynarodowej. Następnie szczenięta są rejestrowane w wyżej wymienionym związku, ale musimy się liczyć także z opłatami związanymi z wpisowym, rodowodem, rejestracją psa i do tego dochodzi jeszcze roczna składka członkowska.