Kategorie
Psy

JAMNIK KRÓTKOWŁOSY

JAMNIK KRÓTKOWŁOSY

Szata. Krótka, gęsta, lśniąca, gładko przylegająca.

Ogon. Równo zwężający się, pełny, lecz niezbyt owłosiony, nieco dłuższy włos na dolnej stronie ogona, będący przejawem bujnego uwłosienia, nie jest uważany za wadę.

Umaszczenie. Występuje w kilku odmianach.

Jamniki jednobarwne. Czerwone, czerwonożółte, żółte, wszystkie rodzaje umaszczenia mogą być z czarnym nalotem lub bez niego. Czyste barwy są wyżej cenione, a czerwona wyżej od czerwonożółtej lub żółtej. Również psy o dużej domieszce czarnych włosów należą do tej grupy, a nie do inaczej umaszczonych. Nos i pazury czarne; czerwone dopuszczalne, lecz niepożądane.

Jamniki dwubarwne. Czarne, brązowe, szare, białe z rdzawobrązowym lub żółtym podpalaniem nad oczami, na bokach pyska i wardze dolnej, na wewnętrznej krawędzi ucha, na przedpiersiu, na wewnętrznej i tylnej stronie kończyn, na łapach, naokoło odbytu oraz mniej więcej 1/3 do 1/2 dolnej strony ogona (od nasady). Nos i pazury u czarnych psów czarne, u brązowych brązowe lub czarne, u szarych albo białych szare, lecz i barwy mięsa, choć ta ostatnia niepożądana; u białych pożądane czarne. U jednobarwnych i nie wyraźnie białych dwubarwnych jamników biel jest niepożądana, ale pojedyncze małe białe plamki nie powodują dyskwalifikacji.

Jamniki plamiste (pręgowane). U tzw. tygrysiego jamnika na tle jasnym, brązowym, szarym, a nawet niemal białym występują nieregularne plamy (duże płaty niepożądane) ciemnoszare, brązowe, czerwonożółte albo czarne. Niepożądane dominowanie jasnej lub ciemnej barwy. Maść pręgowana — czerwone lub żółte tło z ciemniejszymi pręgami. Nos i pazury — jak u jedno- i dwubarwnych.

Jamniki o innych maściach — wszelkie umaszczenie przedtem nie wymienione.

Wady. Czarna maść bez podpalania, biała bez podpalania albo silnie rozlane podpalanie. Włos zbyt delikatny, cienki, brak sierści na końcach uszu, łysiny na innych częściach ciała, zbyt gruba i zbyt obfita sierść w całości. Obecność szczotki na ogonie oraz częściowy lub całkowity brak włosów na ogonie.