Kategorie
Psy

JAMNIKOOGAR (DACHSBRACKE)

JAMNIKOOGAR (DACHSBRACKE)

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 254

Z ras niemieckich oprócz jamnikoogara zaliczono tu westfalskiego jamnikoogara (rej. FCI 100), bawarskiego posokowca (omawianego już w 5 grupie) oraz Wachtelhunda. Zarówno dachsbracke jak i jego westfalska odmiana to regionalne odmiany gończaka krótkonożnego, powstała w regionach, w których ongiś zakazano polowań z psami gończymi, nie ograniczając jednak użycia jamników. Stworzono typ pośredni i zgodnie z konstrukcją języka niemieckiego nazwano go słowem złożonym „jamnikoogar” względnie pies gończy na borsuka. Psy te ani przed wojną, ani obecnie się u nas nie pojawiły. Ograniczę się więc tylko do ogólnego opisu. Dachsbracke żywo przypomina jamnika na wyższych nogach — wzrost 34—45 cm. Umaszczenie czarne podpalane względnie czerwone z czarną maską. Jest to pies gończy na lisa i zająca. Temu samemu celowi służy również głośno goniąca odmiana westialska o podobnej sylwetce, lecz mniejsza (30—35 cm). Maść czerwona do żółtej z czaprakiem lub łatami czarnymi i białą piersią, łapami i końcem ogona.

Wydaje się, że włączenie do tej grupy niemieckiego psa Wachtelhund jest raczej pomyłką wynikłą z tego, że nie chciano go przydzielić ani do wyżłów, ani tym bardziej do angielskich spanieli. Jest on jednak raczej płochaczem (wzrost 45—52 cm). Długowłosy, brązowy lub łaciaty albo dropiaty. Nadaje się do buszówki i szperania oraz jako aporter na lądzie i w wodzie. Toteż słusznie największy współczesny kynolog niemiecki dr Schneider-Leyer nazywa go niemieckim płochaczem.

Austria ma trzy typy psów gończych: austriacki, tyrolski i styryjski (szorstkowłosy), Francja aż w 5 grupach ponad 20 różnych odmian o wszelkich możliwych rodzajach szaty i maści, a nadto 4 odmiany regionalne bassetów. Żadna z nich nie dotarła do nas.

Również Grecja, Włochy, Norwegia, Portugalia i Szwecja zgłosiły swe rasy, z których niektóre mogłyby się zmieścić w ramach wzorca ogara polskiego. Na szczególną wzmiankę zasługuje pies gończy portugalski o sylwetce raczej charciej i uszach stojących. Przypomina on rysunki względnie rzeźby staroegipskich chartów lub gończych.

Ciekawe, że Szwajcaria mimo małej powierzchni kraju ma 7 ras gończych, w tym jedna szorstkowłosa. Tyle też zgłosiła była Jugosławia.

W grupie tej również jest południowoafrykański pies gończy rhodesian ridgeback (FCI nr 146), który służy m.in. do osaczania lwów. Jest to dość duży pies myśliwski (ponad 60 cm), krótkowłosy, żółtoczerwony. Jego cechą charakterystyczną jest pas ciągnący się od karku do nasady ogona, pokryty włosem rosnącym w odwrotnym kierunku, tworząc niezwykłą, typową tylko dla tej rasy „szczotkę”