Kategorie
Psy

KERRY BLUE TERIER

KERRY BLUE TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 3a (19. VIII. 1970 r.)

Rasa ta — obok irlandzkich terierów — stanowi drugi przedmiot dumy Irlandii. Wywodzi się ona również z psów łowieckich używanych na terenach błotnisto-wodnistych. W Polsce była i jest reprezentowana przez nieliczne, lecz dobre okazy.

Jeżeli chodzi o przydatność, rasa ta ma te same walory co airedale terier. Kerry blue teriery są zarówno dobrymi psami myśliwskimi jak i towarzyszami; przydatne są także jako psy policyjne; spokrewnione z otterhoundem.

Wrażenie ogólne. Terier o zwartej i silnej budowie, określonego stylu i charakteru; łączy w sobie wdzięk z czujnością i zdyscyplinowaniem. Typowy kerry blue terier ma dobrze zarysowaną, proporcjonalną sylwetkę i dobrze zbudowany, muskularny tułów.

Głowa. Dobrze zrównoważona, stosunkowo wąska, o płaskim czole z nieznaczną krawędzią czołową. Kufa bardzo silna, szczęki głębokie o mocnym uchwycie. Nos czarny, nozdrza proporcjonalne do całości. Oczy możliwie jak najciemniejsze — od małych do średnich, o śmiałym wyrazie teriera. Uszy od małych do średnich, obwisłe, kształtu litery V, noszone do przodu, ale nie wysoko jak u niektórych terierów. Zęby równe, zgryz nożycowy. Dziąsła i podniebienie ciemne.

Szyja. Silnie zbudowana i wyciągnięta, przechodząca w ukośnie ustawione łopatki.

Tułów. Krótko związany. Przód prosty, proporcjonalnie szeroki. Przedpiersie i klatka piersiowa głęboka, o żebrach dobrze wysklepionych. Linia grzbietu pozioma.

Kończyny przednie. Proste, proporcjonalnie szerokie. Łopatki płaskie, łokcie ściśle przylegające do tułowia — zarówno w pozycji stojącej jak i w chodzie. Nogi proste, o mocnym kośćcu.

Kończyny tylne. Kolana dobrze ukątowane. Pięta blisko ziemi, co pozwala na swobodną akcję tylnych nóg. Łapy okrągłe i małe. Pazury czarne.

Ogon. Osadzony wysoko, na poziomie idealnie prostego grzbietu, noszony prosto do góry.

Szata. Miękka i jedwabista, obfita, z wyraźną falistością.

Maść. Wszystkie odcienie niebieskiego z czarnym nalotem lub bez niego. Rude naloty dopuszczalne u szczeniąt, podobnie jak czerń do 18 miesiąca życia. Mała biała plamka na piersiach nie jest uważana za wadę.

Wymiary ciała. Masa psa dorosłego 16—17 kg (suki odpowiednio mniej), ale najbardziej pożądana około 16 kg. Ideał wysokości psa w kłębie 46—48 cm, suki nieco mniej.

Wady. Szata twarda lub wełnista. Zupełnie i jednolicie czarna po 18 miesiącach. Wzrost powyżej 48 cm. Policzki wydatne. Przodozgryz lub silnie cofnięta żuchwa. Uszy załamane do tyłu (płatki róży). Grzbiet nosa wklęśnięty („kaczy dziób”). Oko jasne lub wyłupiaste. Grzbiet karpiowaty lub łękowaty. „Krowia postawa” tylnych nóg, strome lub wąskie ich ustawienie.

Uwaga. Kerry blue teriery nie powinny być w zasadzie trymowane, ale zwiewna ich szata wymaga starannej pielęgnacji i co najwyżej nieznacznego skorygowania nożycami.