Kategorie
Ptaki

Kszyk

Kszyk

Ptaki wydają dźwięki uruchamiając struny głosowe. Wszystkie wydawane krzyki ostrzegawcze i śpiewy towarzyszące tańcom godowym są środkiem porozumiewania się. W niektórych przypadkach do tego systemu sygnałów dźwiękowych dochodzą także takie, które nie są emitowane przez gardło. Samiec krzyżówki w czasie tańca godowego pociera dziób o lotki. Bocian kłapie dziobem. Sroki dziobią puste drzewo lub suchą gałąź. Te dźwięki zastępujące śpiew roznoszą się daleko po lesie. Samiec kszyka wydaje analogiczne dźwięki. Jest nieco mniejszy od drozda, lata wysoko opisując łuki i spirale, a następnie pikuje rozkładając w kształt wachlarza sterówki tak, że wydają one dźwięk o zmiennej sile zwany „beczeniem”. Na ziemi samiec wydaje „prawdziwy” monotonny dźwięk „czip-czip” powtarzający się jak tykanie zegara.

Upierzenie kszyka jest jaśniejsze niż słonki. Ma białe pasy na głowie i na grzbiecie (1, 2). Samica znosi 4 duże gruszkowate jaja (4). Po 20 dniach wykluwają się pisklęta okryte brązowoczerwonym puchem (3). Mięso kszyka jest smaczne i cenione, szczególnie wtedy, gdy nagromadzi on pod skórą warstwę tłuszczu przed odlotem na zimowiska w środkowej Afryce i na południowym wschodzie Europy.

W krajach, w których na kszyka można polować, czyni się to mniej dla mięsa, a raczej dla przyjemności strzelania do bardzo ruchliwego i trudnego celu.