Kategorie
Ptaki

Kulik wielki

Kulik wielki – Numenius arquatus

Do zwierzyny łownej zalicza się kilku przedstawicieli rzędu siewkokształtnych. Ptaki te spotyka się najczęściej na niezbyt głębokich wodach przybrzeżnych lub nad brzegami wód słonych. Rozpoznać je można po szczupłym tułowiu, długich nogach i równie długim dziobie. Największy jest kulik wielki wielkości wrony. Można go poznać po melodyjnym głosie, podobnym do dźwięku fletu. W locie wydaje jękliwe i jakby pytające dźwięki „tlui tlui”.

Gnieździ się w Europie Środkowej i, bardziej na wschodzie, w Eurazji. Zimę spędza w Europie Zachodniej i Południowej, dokąd przybywa jesienią, by ponownie wrócić w kwietniu lub w maju do miejsc lęgowych. Gnieździ się na łąkach lub nad brzegami stawów, jezior i mokradeł. W kwietniu lub w maju samica znosi średnio 4 jaja w brązowoczerwone plamki. Chociaż nie jest ich dużo, ważą razem 0,3 kg, co odpowiada 1/3 masy ciała samicy. Samica i samiec wysiadują jaja na zmianę przez 28—29 dni. Młode jako zagniazdowniki opuszczają gniazdo w kilka godzin po wykluciu się i żyją wraz z rodzicami aż do zimowych migracji.

Kulik mniejszy (Numenius phaeopus) wyglądem przypomina kulika wielkiego, jest jednak nie większy niż gołąb. Kulik mniejszy zimuje w cieplejszym klimacie Europy Południowej lub Afryki.

Upierzenie obu kulików jest maskujące. Gdy kulik wielki, którego masa ciała wynosi 800—900 g, a rozpiętość skrzydeł około 1 m, przycupnie w suchej trawie, staje się całkowicie niewidoczny dzięki swemu brunatno prążkowanemu grzbietowi. Nie widać nawet jego długiego dzioba, cienkiego i zakrzywionego (1). W locie przeciwnie: jest to szczegół, który, podobnie jak i jego biały kuper i szary ogon w brązowe paski — pozwala odróżnić kulika (2). Długość kulika mniejszego wynosi tylko 40 cm, czyli o 20 cm mniej niż długość kulika wielkiego. Oba są prawie identycznie ubarwione, ale kulik mniejszy różni się od wielkiego wyraźnymi białymi kreskami nad oczami i na głowie (3). Jego dziób jest krótszy, a w locie (4) szybciej uderza skrzydłami.

Oba gatunki chronione przez cały rok.