Kategorie
Ptaki

Kwiczoł – Turdus pilaris

Kwiczoł – Turdus pilaris

Niektóre gatunki należące do rzędu wróblowatych są uważane za zwierzynę pierzastą. Kwiczoły i paszkoty strzela się np. dla doskonałego mięsa, a wrony i sroki, jako gatunki szkodliwe, dla uniemożliwienia im rabunku jaj i lęgów innych ptaków. Większość gatunków ptaków żyje w parach, z daleka od innych współplemieńców (kuropatwa, myszołów, puchacz). Każda para broni swego terytorium przeganiając intruzów należących do tego samego gatunku. Jeżeli jednak występuje obfitość pożywienia, ptaki gnieżdżą się w koloniach (czapla, gołąb skalny, gawron) i swoje terytorium ograniczają wówczas do niewielkiego skrawka wokół gniazda.

Kwiczoł nie należy do żadnej z tych kategorii, ponieważ nie żyje ani w całkowitej izolacji, ani w koloniach. Jako ptak lasów równinnych i górskich jest pospolity w Europie Środkowej, Północnej i w dużej części Azji. Pary kwiczołów nie gnieżdżą się blisko siebie, bytują luźno zakładając gniazda w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Niektóre pary gnieżdżą się zupełnie oddzielnie. Kwiczoł, podobnie jak kos, zakłada gniazdo na drzewie, na małej wysokości. Zbudowane ze źdźbeł trawy i korzeni gniazdo umieszczone jest na gałęzi w pobliżu pnia. W miesiącach zimowych kwiczoły emigrują na zachód i południe Francji, gdzie gromadzą się w stada mogące liczyć wiele setek osobników. Zobaczyć je można jak siedzą całymi gronami na jarzębinach, żywiąc się owocami.

Kwiczoł jest wielkości kosa. Samiec nie różni się wyglądem od samicy. Głowę i kuper mają szaropopielate, płaszcz brązowy, ogon czarny (1). Szary kuper jest dobrze widoczny, zwłaszcza w locie (2). Samica niesie się raz lub dwa razy w roku. Każdorazowo 4 do 6 szaroniebieskich jaj w czarne prążki (5), Ich wysiadywanie trwa 13—14 dni.

Paszkot (Turdus viscivorus) (3) jest podobny do kwiczoła, ale większy. Ubarwiony jest jak drozd śpiewak. Jego grzbiet jest szarobrązowy (4). W locie widać białe sterówki pod skrzydłami.