Kategorie
Psy

Łaciate dalmatyńczyki

Łaciate dalmatyńczyki

Łaciate dalmatyńczyki prawdopodobnie pochodzą z Dalmacji, stąd też ich nazwa. Dawniej pełniły funkcję psów gończych, dlatego są bardzo żywe i skore do zabaw, w szczególności do gonitwy. Przede wszystkim, są to bardzo inteligentne zwierzaki, które szybko się uczą, a więc z ich tresurą nie powinno być większych problemów. Oczywiście, ich szkolenie powinniśmy rozpocząć od okresu szczenięcego, by później pupil nie sprawiał nam kłopotów. Nie ulega wątpliwości to, że ich znakiem rozpoznawczym są brązowe łaty wspaniale kontrastujące z białym umaszczeniem.

Z pewnością, warto podkreślić to, że dalmatyńczyki bardzo się szybko przywiązują do swych właścicieli i okropnie znoszą samotność, dlatego gdy musimy wyjechać i pozostawić swojego zwierzaka na dłudzy okres, najlepiej zapewnić jest mu towarzystwo, by nie cierpiał z osamotnienia. Poza tym, dalmatyńczyki są bardzo odważnymi zwierzętami, gotowymi w razie potrzeby bronić swojej rodziny, ale przy tym trzeba zaznaczyć, iż nie są one psami agresywnymi. Dlatego idealnie naddają się jako towarzysze dla dzieci, bowiem są cierpliwe, wybaczają maluchom, np. szarpanie za ucho i są skore do wygłupów. Ale ważne jest to, by szkrabowi wytłumaczyć, jak należy obchodzić się z psem i że to jest żywe stworzenia, a nie zabawka, dlatego że tej rasy psy są dosyć masywne i podczas nierozważnej zabawy mogłyby niechcący przygnieść dzieciaka.

Nie ulega wątpliwości to, że dalmatyńczyki potrzebują dużo ruchu, w związku z tym powinniśmy im dać możliwość wyhasania się, jednak nie powinniśmy spuszczać ich z oka, bo gdy nadarzy się okazja, mogłyby się puścić na kilkudniową wycieczką, co stanowiłoby dla nich ogromne zagrożenie, ponieważ na pewno nie umiałyby się odnaleźć w środowisku miejskim. Poza tym, dalmatyńczyki posiadają cienkie futerko, w związku z czym bardzo dokuczają im mrozy, a także upały, dlatego warto je trzymać w domu. Za tym faktem przemawia to, że nie pozostawiają dużo sierści, np. na dywanie, są posłuszne i do szczęścia potrzeba im tylko miłości i zainteresowania.

Kolejną ich zaletą jest dobra pamięć, dzięki której szybko przyswajają nowe treści i łatwiej zapamiętują, co im wolno, a co nie. Ponadto, są wiernymi kompanami, gotowymi do wielu poświęceń dla dobra swej rodziny.