Kategorie
Psy

ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA

ŁAJKA ZACHODNIOSYBERYJSKA

Ta myśliwska rasa strefy Uralu i zachodniej Syberii powstała przez przekrzyżowanie zbliżonych do siebie miejscowych łajek, a przede wszystkim chantejskiej i mansyjskiej.

Wrażenie ogólne. Pies średniej wielkości, o konstytucji mocnej i suchej. Zrównoważony, ruchliwy, z dobrze wyrażonym zmysłem orientacji. W stosunku do ludzi ufny.

Głowa. Oglądana z góry wygląda jak ostry klin z umiarkowanie szeroką częścią mózgowiową. Długość kufy w przybliżeniu równa długości puszki mózgowej. Krawędź czołowa nieostra. Puszka mózgowa umiarkowanie wydłużona (długość większa od szerokości). Guz potyliczny dobrze zaznaczony. Potyliczna część głowy lekko zaokrąglona. Profil kufy umiarkowanie klinowaty. Linia grzbietu nosa równoległa z linią czołową. Wargi suche ściśle przylegające, bez obwisłości i zgrubień. Uszy stojące, ruchliwe, wysoko osadzone, w kształcie lekko wydłużonego trójkąta. Końce ostre albo nieco zaokraglone. Oczy nieduże, z owalnym, wyraźnie skośnym wykrojem powiek, nie wpadnięte ani wypukłe, ciemnopiwne i piwne — niezależnie od umaszczenia psa.

Szyja. Dobrze umięśniona, sucha, długością równa długości głowy. Ustawienie w stosunku do podłużnej osi tułowia pod kątem 40—50°.

Tułów. Klatka piersiowa szeroka, głęboka i długa, sięga do łokci i niżej. Kłąb dobrze rozwinięty, wyraźnie zaznaczony. Grzbiet prosty, szeroki, dobrze umięśniony. Lędźwie krótkie, szerokie, dobrze umięśnione, lekko wypukłe. Zad umiarkowanie długi i w miarę spadzisty. Brzuch umiarkowanie podciągnięty.

Kończyny przednie. Oglądane z przodu — proste i równoległe. Ramię muskularne. Kąt między kością ramieniową a łopatką 90—100°. Wyrostki łokciowe rozwinięte i skierowane do tyłu. Pod-ramię proste. Sródręcze lekko pochylone.

Kończyny tylne. Oglądane z tyłu — proste i równoległe, rozstawione nieco szerzej niż przednie. Oglądane z boku — dobrze ukątowane. Podudzie długie. Pion spuszczony z guza kulszowego przechodzi po przedniej stronie śródstopia ustawionego prawie pionowo. Łapy okrągłe, palce ściśle przylegające do siebie. Piąty palec na tylnych nogach dopuszczalny.

Ogon. Zawinięty w pierścień lub sierp, noszony na grzbiecie lub przylegający do biodra. W szybkim chodzie rozwija się. Dopuszczalne noszenie ogona spuszczonego, gdy pies jest spokojny. Ogon sięga do stawu skokowego lub jest o 1—2 cm krótszy.

Szata. Skóra przylegająca, nie cienka, bez luźnej tkanki podskórnej i fałd. Włosy pokrywowe gęste, grube, proste. Podszycie gęste, miękkie, bujne. Na głowie i uszach włos krótki, na szyi i grzbiecie bujniejszy, tworzy kołnierz, na kłębie jeszcze dłuższy — tworzy u psów niedużą grzywę. Kończyny pokryte krótkim, twardym, zwartym włosem. Na łapach włos może przeciskać się między palcami i tworzyć niedużą „szczotkę”. Ogon mniej lub bardziej równomiernie obrośnięty prostym twardym włosem.

Umaszczenie. Pręgowane, jednobarwne, plamiste i łaciate: białe, szare, czarne, rude, brunatne — wszelkich odcieni. Nakrapianie na nogach dopuszczalne w tonie ogólnego umaszczenia. Nos czarny; u odmiany o białej i jasnosłomkowej maści dopuszczalny jasno-brązowy.

Wymiary ciała. Wysokość w kłębie (u psów większa o 1—2 cm niż w krzyżu, u suk równa wysokości w krzyżu albo o 1 cm wyższa): pies 52—60 cm, suka o 2 cm mniej. Obwód śródręcza u psów 10—13 cm, u suk 9—12 cm.

Chody. Typowe chody przy pracy w lesie — galop przeplatający się z kłusem.

Wady. Szata o włosach pokrywowych falistych, podszyciu słabo rozwiniętym lub bez niego; obecność pióra na dolnej stronie ogona i na przednich nogach. Sierść krótka. Głowa okrągła w kształcie tępego klina, czoło wypukłe, krawędź czołowa ostro zaznaczona lub niewidoczna. Pysk zadarty, krótki. Nos niepigmentowany lub tylko częściowo. Uszy szeroko rozstawione, nisko osadzone, mało ruchliwe, półwiszące lub wiszące o zaokrąglonych końcach. Oczy bardzo duże lub bardzo małe, z okrągłym wykrojem powiek. Szyja nisko lub pionowo noszona. Ogon wydłużony w kształcie kity, pręta lub szablasty.