Kategorie
Psy

LAKELAND TERIER

LAKELAND TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 70a (20. I. 1967 r.)

W ostatnich latach rasa ta zaczęła rywalizować na ringach wystawowych z foksterierem szorstkowłosym, od którego różni się praktycznie tylko nieco krótszą głową i drobniejszą budową.

Wrażenie ogólne. Żywy, o wesołym usposobieniu, odważny.

Głowa. Dobrze zrównoważona. W części mózgowiowej płaska i szlachetna. Kufa szeroka, o silnych szczękach, nie za długa; długość od krawędzi czołowej do końca nosa nie większa, niż odległość dzieląca potylicę od krawędzi czołowej. Nos czarny. Oczy ciemne lub orzechowe. Uszy umiarkowanie małe, kształtu litery V, ruchliwie noszone. Zęby równe, zgryz nożycowy (górne zęby zachodzą ściśle na dolne).

Szyja. Wysmukła.

Tułów. Klatka piersiowa proporcjonalnie wąska. Grzbiet silny, umiarkowanie krótki, dobrze związany.

Kończyny przednie. Proste, dobrze ukątowane. Łopatki sięgające daleko do tyłu.

Kończyny tylne. Silne i muskularne. Uda długie i dobrze umięśnione, kolana równo ustawione, stawy skokowe nisko położone i proste. Łapy małe, okrągłe, o zwartych palcach i mocnych piętkach.

Ogon. Dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nie zagięty na grzbiet.

Szata. Gęsta i zwarta (nieprzesiąkliwa), szorstka, z dobrym podszyciem.

Maść. Czarna podpalana, niebieska podpalana, czerwona, słomkowa, czerwonoszara, wątrobiana, niebieska lub czarna. Dopuszczalne małe białe plamki na stopach i piersi. Umaszczenie mahoniowe lub ciemnopopielate nie jest typowe.

Wymiary ciała. Przeciętna masa psa około 8 kg, suki 7 kg. Wysokość w kłębie do 36 cm.

Wady. Głowa za długa, uszy osadzone zbyt wysoko lub zbyt nisko, skośne oczy. Wady te sprawiają, że wygląd lakelanda jest nietypowy.