Kategorie
Psy

LUNDEHUND

LUNDEHUND

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 265 (6. X. 1965 r.)

Jest to rasa norweska u nas zupełnie nieznana, ale i na wystawach angielskich i kontynentalnych prawie nie spotykana. Mimo to z paru względów zasługuje na wzmiankę.

Psy te występowały tylko na dwu wyspach północnej Norwegii, gdzie służyły do niezwykłego polowania: na kaczki gnieżdżące się w norach nadbrzeżnych. Odznaczają się ponadto jedyną w swoim rodzaju mutacją łap. Przednie i tylne łapy mają 5, a nawet 6 palców oraz 7—8 opuszek, podczas gdy wszystkie inne rasy mają zaledwie 5. Ten pierwotny i rzadki pies stał się przedmiotem zainteresowań naukowych i objęty jest ochroną jako zabytek przyrody w Norwegii, gdzie obowiązuje zakaz ich wywozu. Charakter ich jest trudny; nie są łatwe we współżyciu.

Wrażenie ogólne. Mały pies w typie szpica ze stojącymi uszami i ogonem zawiniętym nad grzbietem, ponoć noszonym raczej nisko. Włos średniej długości z gęstym podszyciem. Podwójne wilcze pazury u wszystkich łap. Żywy i czujny.

Głowa. Wyrazista, w kształcie klina, część mózgowiowa średniej szerokości, wypukłe łuki nadoczne. Wyrazista krawędź czołowa; grzbiet nosa lekko wypukły, pokrywa czaszki niewysklepiona. Zgryz nożycowy. Uszy sterczące, ani za duże, ani za małe, raczej szerokie u nasady. Otwory skierowane na wprost, lecz ucho może być załamane do tyłu jak płatek róży, zasłaniając otwór słuchowy. Oczy brązowe, nie wypukłe.

Szyja. Silna, wyraźnie ukształtowana, średniej długości.

Tułów. Silny, grzbiet prosty; pojemna i długa klatka piersiowa; brzuch nie podkasany. Cały tułów raczej długi, z krótkim prostym zadem.

Kończyny. Przednie — proste, silne; tylne silne i mocno ukątowane. Łapy bardzo duże. Pięć palców u wszystkich łap; palce wysklepione.

Ogon. Wysoko osadzony, krótki, włos gęsty, lecz bez szczotki.

Szata. Gęsta, szorstka w dotyku, raczej płasko przylegająca do tułowia. Na głowie i przedniej części nóg włos krótki i gładki, na przedniej części szyi, pod piersią i na dole kończyn włos jest dłuższy. Włos pokrywy względnie długi i szorstki, ciemniejszy przy końcach. Podszycie jasne i miękkie.

Maść. Czarna, szara, brązowa — w różnych tonach, w kombinacjach z białą.

Wymiary ciała. Wysokość w kłębie: pies 32—36 cm; suka 30 —34 cm. Masa około 6 kg.