Kategorie
Psy

MAŁPI PINCZER

MAŁPI PINCZER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 186a

Od wyrazu twarzy nazwany został małpką. Jest najmniejszym psem z rodziny pinczerów brodatych. Mały, lecz raczej krępy, z komiczną „powagę” w postawie. Cechuje go krańcowość; raz jest spokojny i „dostojny”, innym razem atakuje z pasją, bez strachu, i z zaciekłością. Jest to mały „czort”, pełny zaciętości, dobrze spełniający rolę stróża.

Głowa. Raczej kulista niż wydłużona, nie za ciężka, z wyrazistym czołem. Kufa umiarkowanie krótka, nie wygięta ku górze, jak u gryfonika. Nos czarny. Przodozgryz, dobrze zwarty, przy zamkniętym pyszczku nie widać zębów. Uszy wysoko osadzone i równomiernie spiczasto przycięte. Oczy czarne, okrągłe i wyraziste, „ogniste”, lecz nie wytrzeszczone.

Szyja. Krótka, bez wygięcia, noszona prosto ku górze.

Tułów. Długość mniej więcej równa wysokości w kłębie.. Klatka piersiowa nieznacznie spłaszczona na bokach, lecz. dostatecznie głęboka. Grzbiet prosty. Brzuch w partii lędźwiowej nieco podciągnięty, u suk dopuszczalny zupełnie prosty.

Kończyny przednie. Proste i przylegające dobrze w łokciach.

Kończyny tylne. Nieznacznie ukątowane w stawie skokowym, stojące dość prosto pod zadem. Cała postawa prosta. Łapy krótkie, z palcami zwartymi.

Ogon. Dość wysoko osadzony, noszony ku górze, krótko przycięty.

Szata. Zdobna na głowie w krzaczaste i szczeciniaste brwi. okazałą brodę i czuprynę (na czole między oczami) oraz bokobrody. Włos na głowie pożądany możliwie twardy, gęsty i szczeciniasto odstający.

Maść. Jednolicie czarna lub z brązowymi oznakami.

Wzrost. Od 25 do 28 cm, dopuszczalny mniejszy, lecz przy harmonijnej budowie sylwetki. Wzrost powyżej 28 cm oraz znamiona degeneracji uważane są za wadę.

Chód. Drobiący.