Kategorie
Psy

MAŁPI PINCZER

MAŁPI PINCZER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 186a

Od wyrazu twarzy nazwany został małpką. Jest najmniejszym psem z rodziny pinczerów brodatych. Mały, lecz raczej krępy, z komiczną „powagę” w postawie. Cechuje go krańcowość; raz jest spokojny i „dostojny”, innym razem atakuje z pasją, bez strachu, i z zaciekłością. Jest to mały „czort”, pełny zaciętości, dobrze spełniający rolę stróża.

Głowa. Raczej kulista niż wydłużona, nie za ciężka, z wyrazistym czołem. Kufa umiarkowanie krótka, nie wygięta ku górze, jak u gryfonika. Nos czarny. Przodozgryz, dobrze zwarty, przy zamkniętym pyszczku nie widać zębów. Uszy wysoko osadzone i równomiernie spiczasto przycięte. Oczy czarne, okrągłe i wyraziste, „ogniste”, lecz nie wytrzeszczone.

Szyja. Krótka, bez wygięcia, noszona prosto ku górze.

Tułów. Długość mniej więcej równa wysokości w kłębie.. Klatka piersiowa nieznacznie spłaszczona na bokach, lecz. dostatecznie głęboka. Grzbiet prosty. Brzuch w partii lędźwiowej nieco podciągnięty, u suk dopuszczalny zupełnie prosty.

Kończyny przednie. Proste i przylegające dobrze w łokciach.

Kończyny tylne. Nieznacznie ukątowane w stawie skokowym, stojące dość prosto pod zadem. Cała postawa prosta. Łapy krótkie, z palcami zwartymi.

Ogon. Dość wysoko osadzony, noszony ku górze, krótko przycięty.

Szata. Zdobna na głowie w krzaczaste i szczeciniaste brwi. okazałą brodę i czuprynę (na czole między oczami) oraz bokobrody. Włos na głowie pożądany możliwie twardy, gęsty i szczeciniasto odstający.

Maść. Jednolicie czarna lub z brązowymi oznakami.

Wzrost. Od 25 do 28 cm, dopuszczalny mniejszy, lecz przy harmonijnej budowie sylwetki. Wzrost powyżej 28 cm oraz znamiona degeneracji uważane są za wadę.

Chód. Drobiący.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *