Kategorie
Zwierzęta

Muflon – Ovis musimon

Muflon – Ovis musimon

Wśród kopytnych żyjących obecnie na kontynencie europejskim jest wiele takich, które zawsze należały do fauny miejscowej. Muflona i daniela należy uważać za endemiczne gatunki europejskie, mimo że ich obecne populacje bytujące w Europie Środkowej i Południowej pochodzą z innych regionów. W istocie są one częścią fauny miejscowej, gdyż niegdyś występowały w tych regionach. W okresie plejstocenu muflon bytował w całej Europie, ale po ostatnim zlodowaceniu przeżył tylko w górach Sardynii i Korsyki. Są to populacje, które zostały reintrodukowane do środkowej i południowej Europy. Eksperyment powiódł się doskonale i muflony czują się tu lepiej, niż tam skąd pochodzą, dzięki bardziej sprzyjającym warunkom życia. Dość duża populacja tych zwierząt występuje w Czechosłowacji. Uważa się, że ich rogi (ślimy) są najpiękniejszym trofeum myśliwskim.

Muflon jest podobny do mocnej owcy. Długość ciała wynosi 100—120 cm, a wysokość w kłębie 65—75 cm. Dorosłe tryki mają zwinięte rogi ważące 55—65 kg (1). Samice są bezrogie lub mają tylko małe, krótkie rogi (2). Letnia suknia muflonów jest brązoworuda; sierść zimowa jest ciemniejsza i dłuższa, u samców przechodząca pod szyją w grzywę. Szczególnie cenione są samce mające na bokach białe plamy. Ruja występuje w październiku i w listopadzie. Ciąża trwa 21—23 tygodnie. Samica rodzi dwa potomki.

Muflony żyją w stadach grupujących osobniki tej samej płci. Można je spotkać w lasach liściastych lub mieszanych, chodzące ciągle tymi samymi ścieżkami. Zostawiają wydłużone ślady podobne do śladów owiec. Odcisk przedniej kończyny ma 5,5—6 cm długości i jest, w porównaniu do śladu tylnej racicy, bardziej rozwidlony. Długość kroku muflona (3) wynosi 80—120 cm. Biegnąc muflon wykonuje skoki wielometrowej długości. Tak jak u innych pustorogich, rogi muflona wyrastają z możdżeni na kości czołowej (4), nie są zrzucane.

U kopytnych trofeami są poroża lub rogi, czasem zęby, włosie lub całe skóry. Rogi muflona są najpiękniejsze w wieku 7 lat, gdy osiągają długość 90 cm.

Na muflony poluje się indywidualnie. Gatunek łowny.