Kategorie
Ptaki

Myszołów zwyczajny

Myszołów zwyczajny

Współczesna nauka łowiecka przedmiotowo zajmuje się ptakami drapieżnymi, bowiem dziś wiemy, że stanowią one niezbędny element łańcucha pokarmowego w przyrodzie. Bez nich naturalna równowaga zostałaby zachwiana. Jest prawdą, że myszołów zwyczajny może powodować znaczne szkody w zwierzynie drobnej osłabionej w niekorzystnej porze roku. Stąd leśnicy czują się zobowiązani do ich częściowej eliminacji. Z faktu tego nie są zadowoleni rolnicy, gdyż 96% pożywienia myszołowa zwyczajnego stanowią myszy. Te sprzeczności muszą być rozwiązywane poprzez rozsądny kompromis. Wynik tych ustaleń prowadzi, ogólnie rzecz biorąc, do narzucenia ochrony myszołowa przez większą część roku.

Myszołów zwyczajny gnieździ się w Europie, w Azji i w Afryce. Buduje imponujące gniazda na wierzchołkach drzew. W kwietniu i w maju samica znosi 2 do 3 jaj nakrapianych szaro, fioletowo lub brązowo. Młode wykluwają się po 33 dniach wysiadywania. Karmieniem zajmują się oboje rodzice, ale samiec przekazuje pożywienie najpierw samicy. Młode myszołowy opuszczają gniazdo w 6—7 tygodni po wykluciu. Myszołowy zamieszkujące na północy emigrują aż nad Morze Śródziemne. Populacje z Europy Środkowej i Zachodniej prowadzą osiadły tryb życia.

Myszołów włochaty (Buteo lagopus), nieco większy od myszołowa zwyczajnego, spędza zimę w Europie Środkowej i Zachodniej.

Myszołów zwyczajny jest większy od wrony. Rozpiętość jego skrzydeł waha się od 120 do 140 cm. W locie poznaje się go po szerokich skrzydłach i krótkim, z czarnymi paskami ogonie (2), który myszołów może szeroko rozpościerać. Jego ubarwienie jest niezwykle zróżnicowane.

Tak jak u pszczołojada nie spotyka się dwóch identycznych osobników. Jego grzbiet jest ciemnokasztanowy, a białawy brzuch jest brązowo cętkowany (1). Występują też osobniki bardzo jasne i bardzo ciemne.

Myszołów włochaty (3) jest podobnie ubarwiony. W locie widać jednak dużą czarną plamę na przegubie wewnętrznej, bardzo jasnej części skrzydeł. Jego białawy ogon jest zakończony szerokim czarnym pasem (4). Ptaki drapieżne można rozpoznać w locie także po ułożeniu skrzydeł: rybołów (5), kania ruda (6), pszczołojad (7), myszołów zwyczajny (8), błotniak (9). Gatunek chroniony.