Nauka psa – daj głos

Nauka psa – daj głos.

Ćwiczenie to jest wstępem do szeregu czynności, których w praktyce będziemy wymagali od psa. Podstawą tego ćwiczenia jest naturalny odruch psa — wydawanie głosu jako wyrazu swego wzruszenia wywołanego strachem, gniewem lub pożądaniem. Głosem jest szczekanie, skomlenie albo warczenie.

Poszczególne rasy, a nawet poszczególne okazy tej samej rasy bywają mniej lub bardziej „wyszczekane”, bo tak można to nazwać. Zależnie więc od większych czy mniejszych skłonności psa do szczekania, nauka będzie zajmowała mniej lub więcej czasu.

Przy nauce tej nie wolno stosować kar, przymusu i w ogóle wpływać deprymująco na psa. Należy też być bardzo wyrozumiałym, zadowolić się nawet słabymi rezultatami i nigdy nie przedłużać lekcji; raczej powtarzać częściej, ale przez krótki czas.

Aby nakłonić psa do szczekania, trzeba działać nań tylko zachętą i nagrodą. Szczególnie tu przewodnik musi okazać maksimum cierpliwości, wszelki bowiem przejaw gniewu czy nawet zdenerwowania wpływa na psa hamująco.

W porze posiłku pokazujemy psu jakiś ponętny kąsek, zachęcając go sygnałem „daj głos!”. Pies oczywiście nie wie, czego od niego żądamy, lecz będzie chciał pochwycić kąsek, który go nęci. Wśród ciągłego powtarzania „daj głos!” podniecamy psa zbliżając lub oddalając na przemian przynętę na takiej wysokości, by nie mógł jej dosięgnąć. Pies będzie na różne sposoby okazywał swój apetyt i zniecierpliwienie, lecz z chwilą gdy zacznie dopominać się głosem, dajemy mu nagrodę i chwalimy, co zawsze sprawia mu przyjemność.

Początkowo „głos”, zwłaszcza u szczeniaka, będzie mało podobny do szczekania, lecz już sam dźwięk hasła wprowadzi go w stan ożywienia. Ćwiczenie to należy powtarzać często i w miarę postępów przedłużać chwilę nagradzania. Z czasem dojdziemy do tego, że pies będzie szczekał ilekroć wydamy rozkaz i tak długo, jak sobie będziemy tego życzyć. O wykorzystaniu tego ćwiczenia przy innych okazjach wspomnę jeszcze w dalszych rozdziałach.