Categorieën
Psy

MINIATUUR SCHNAUZER

MINIATUUR SCHNAUZER

Patroon ingevoerd in het FCI-register onder het nummer 183 (14. XI. 1973 r.)

Brodacz miniaturowy jest zmniejszoną podobizną brodacza średniego (Sznaucera) bez błędów towarzyszących skarleniu (miniatura nie jest równoznaczna ze skarleniem). Cechuje go wytrwałość, nieustraszona odwaga i czujność. Te przymioty charakteru czynią zeń zarówno miłego psa pokojowego, jak stróża i psa towarzysza. Dzięki swojemu wzrostowi nadaje się szczególnie do małych mieszkań. Ogólnie charakter jego odpowiada charakterowi sznaucera, ma jednak temperament i sposób bycia typowy dla miniatur.

W hodowli tych psów bardzo ważne jest zachowanie szorstkiej szaty; nie wolno dopuścić do jej jedwabistości. Najczęściej spotykanym umaszczeniem brodaczy miniaturowych jest tzw. pieprzsól. Okazy czarne są w Polsce bardzo rzadkie.

Szczegóły wzorca tej rasy są dosłownie takie same jak dla brodacza średniego. Jedyną różnicą jest oczywiście wzrost ograniczony między 30 een 35 cm.

Warto wiedzieć, że brodacze miniaturowe cieszą się popularnością nie tylko w swojej ojczyźnie, ale przede wszystkim w USA.

Ostatnio uznano jako odrębną rasę odmianę czarno-srebrzystą. Odmiana ta ma pokrywę i podszycie czarne ze znaczeniem srebrnoszarym do białego. Punkty nad oczyma i na kufie. Grzbiet nosa czarny, srebrnoszare podgardle i pierś, śródstopie i odbyt. Rozmieszczenie oznak podobne jak podpalanie u czarno-czerwonego pinczera, lecz stosownie do długości włosa nie tak wyraziście odgraniczone. Zewnętrzna strona uda, kark i boki powinny być czarne.