Kategorie
Ptaki

Orlik grubodzioby

Orlik grubodzioby

Niektóre gatunki orłów wykazują tak duże podobieństwo, że trudno je rozróżnić. Dotyczy to szczególnie orlika grubodziobego. Jest on uderzająco podobny do orlika krzykliwego. Różni go jedynie tonacja brązowego ubarwienia. U orlika krzykliwego jest jaśniejsze, szczególnie na potylicy i brzuchu. Jest mieszkańcem wschodnich regionów Europy, południowej Syberii i Dalekiego Wschodu, do których przybywa wczesną wiosną z miejsc zimowania w Egipcie i w Azji Mniejszej oraz na azjatyckim południu. Gody odbywają się w pierwszej połowie kwietnia dając okazję do widowiskowych lotów parami w pobliżu gniazda ukrytego w koronie drzewa, nieraz na wysokości 25 m. Pary zwykły powracać przez wiele kolejnych lat do tego samego miejsca. Każdego roku odnawiają swoje gniazdo, co w końcu doprowadza do uzyskania imponującej konstrukcji o średnicy jednego metra i takiej samej głębokości. Inne ptaki drapieżne postępują w ten sam sposób.

W maju, w ciągu 2—3 dni, samica znosi dwa brudnobiałe jaja z plamami koloru ochry lub brązowawymi. Jajo orlika grubodziobego ma 67,5 mm długości i 54 mm średnicy. Samica zaczyna wysiadywać już po zniesieniu pierwszego jaja i rzadko pozwala zastępować się w tym samcowi. Po sześciu tygodniach, w odstępach dwu- trzydniowych, zaczynają wykluwać się pisklęta. Młodsze pisklę zwykle ginie, rodzice więc poświęcają się całkowicie starszemu przez 63—65 dni. Młode pozostaje w towarzystwie rodziców nawet po opuszczeniu gniazda. Dorosłym i zdolnym do rozrodu staje się w wieku 5 lat.

Upierzenie dorosłych orlików grubodziobych (1) obojga płci jest jednolicie brązowe. Wierzch głowy, kark i brzuch są nieco jaśniejsze. Zasadnicze pióra ogona są białe lub białawe. Młode orliki są brązowoczarne. Ich skrzydła są ozdobione czterema lub pięcioma rzędami białych plamek (2). Widziane z daleka zlewają się, tworząc jasne paski. W ciągu lat plamki te zacierają się, aż do całkowitego zaniku w wieku dojrzałym.

Z pomocą dobrej lornetki można dostrzec, że skrzydła orlika grubodziobego, których rozpiętość wynosi od 160 do 180 cm, kończą się siedmioma lotkami, dobrze widocznymi podczas szybowania (3). Inne orły latają w ten sam sposób, z wyjątkiem orła przedniego, u którego widać tylko pięć lotek. Orlik grubodzioby utrzymuje krawędź atakującą swych skrzydeł prosto, co dobrze widać nawet z przodu (4). Gatunek chroniony.