Kategorie
Psy

OWCZAREK STAROANGIELSKI (BOBTAIL)

OWCZAREK STAROANGIELSKI (BOBTAIL)

Wzorzec angielski wpisany do rejestru FCI pod liczbą 16a (1963 r.)

Nazwa angielska — old english sheepdog. Dziś już tylko luksusowy pies reprezentacyjny o charakterystycznym kudłatym ciele i niedźwiedziowatym chodzie. Bardzo miły, o spokojnym usposobieniu i niezwykłym przywiązaniu. Mimo nazwy sugerującej rodzimość rasy, angielscy kynolodzy wywodzą go od rosyjskiego owczarka lub briarda (szukając porównań, można by znaleźć podobieństwo do bardzo dużego polskiego owczarka nizinnego o zbyt puszystej sierści). Sierść jego wymaga ciągłej pielęgnacji. Należy go chronić przed zamoknięciem, gdyż bardzo długo schnie.

Wrażenie ogólne. Pies silny, raczej krępy, o proporcjonalnej budowie, pokryty całkowicie bardzo obfitym futrem. Nigdy nie jest długonożny. Zdolny do biegu w sprężystym galopie, ale w stępie i truchcie porusza się inochodem. Głos ma donośny z charakterystycznym charkotem.

Głowa. W części mózgowiowej pojemna i raczej graniasta, z czołem dobrze wysklepionym i w całości pokryta obfitym włosem. Krawędź czołowa wyrazista, nie charcia. Zęby mocne i duże, równe, regularne. Szczęka i żuchwa umiarkowanej długości, silne, graniaste i tępo zakończone. Nos zawsze czarny, szeroki. Oczy ciemne lub rybie. Uszy małe, noszone płasko na bokach głowy, umiarkowanie owłosione.

Szyja. Dość długa, ładnie wygięta i obficie owłosiona.

Tułów. Krótki i bardzo zwarty. Kłąb niższy niż część krzyżowa grzbietu. Klatka piersiowa głęboka i pojemna; żebra dobrze wysklepione. Lędźwie bardzo silnie umięśnione i lekko wygięte. Tył zaokrąglony, muskularny.

Kończyny przednie. Proste, o mocnym kośćcu, dobrze podtrzymujące tułów, nie za długie; obficie owłosione. Łopatki ukośne, zbiegające się u szczytów.

Kończyny tylne. Staw skokowy nisko położony. Pośladki okryte długim, gęstym włosem, obfitszym niż na pozostałych partiach ciała. Łapy małe, okrągłe; palce dobrze wysklepione, podeszwy grube i twarde.

Ogon. Jeśli szczenięta rodzą się z ogonem, należy go przyciąć w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Szata. Włosy pokrywowe obfite i wyraźnie twarde, nie proste, lecz kosmate, ale i nie lokowate. Podszycie wodoszczelne, bardzo gęste — jeśli nie jest wyskubane.

Maść. Wszelkie odcienie barwy szarej, niebieskiej z małymi łatami lub bez nich. Niepożądana maść beżowa i w różnych odcieniach brązowych.

Wzrost. Wysokość psa w kłębie powyżej 55 cm. Suki nieco niższe.

Większe znaczenie przy ocenie mają typ, harmonijna budowa i usposobienie psa; nie można więc kosztem tych cech stawiać na pierwszym miejscu wzrostu.

Wady. Długa wąska głowa.