Kategorie
Psy

OWCZAREK STAROANGIELSKI (BOBTAIL)

OWCZAREK STAROANGIELSKI (BOBTAIL)

Wzorzec angielski wpisany do rejestru FCI pod liczbą 16a (1963 r.)

Nazwa angielska — old english sheepdog. Dziś już tylko luksusowy pies reprezentacyjny o charakterystycznym kudłatym ciele i niedźwiedziowatym chodzie. Bardzo miły, o spokojnym usposobieniu i niezwykłym przywiązaniu. Mimo nazwy sugerującej rodzimość rasy, angielscy kynolodzy wywodzą go od rosyjskiego owczarka lub briarda (szukając porównań, można by znaleźć podobieństwo do bardzo dużego polskiego owczarka nizinnego o zbyt puszystej sierści). Sierść jego wymaga ciągłej pielęgnacji. Należy go chronić przed zamoknięciem, gdyż bardzo długo schnie.

Wrażenie ogólne. Pies silny, raczej krępy, o proporcjonalnej budowie, pokryty całkowicie bardzo obfitym futrem. Nigdy nie jest długonożny. Zdolny do biegu w sprężystym galopie, ale w stępie i truchcie porusza się inochodem. Głos ma donośny z charakterystycznym charkotem.

Głowa. W części mózgowiowej pojemna i raczej graniasta, z czołem dobrze wysklepionym i w całości pokryta obfitym włosem. Krawędź czołowa wyrazista, nie charcia. Zęby mocne i duże, równe, regularne. Szczęka i żuchwa umiarkowanej długości, silne, graniaste i tępo zakończone. Nos zawsze czarny, szeroki. Oczy ciemne lub rybie. Uszy małe, noszone płasko na bokach głowy, umiarkowanie owłosione.

Szyja. Dość długa, ładnie wygięta i obficie owłosiona.

Tułów. Krótki i bardzo zwarty. Kłąb niższy niż część krzyżowa grzbietu. Klatka piersiowa głęboka i pojemna; żebra dobrze wysklepione. Lędźwie bardzo silnie umięśnione i lekko wygięte. Tył zaokrąglony, muskularny.

Kończyny przednie. Proste, o mocnym kośćcu, dobrze podtrzymujące tułów, nie za długie; obficie owłosione. Łopatki ukośne, zbiegające się u szczytów.

Kończyny tylne. Staw skokowy nisko położony. Pośladki okryte długim, gęstym włosem, obfitszym niż na pozostałych partiach ciała. Łapy małe, okrągłe; palce dobrze wysklepione, podeszwy grube i twarde.

Ogon. Jeśli szczenięta rodzą się z ogonem, należy go przyciąć w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Szata. Włosy pokrywowe obfite i wyraźnie twarde, nie proste, lecz kosmate, ale i nie lokowate. Podszycie wodoszczelne, bardzo gęste — jeśli nie jest wyskubane.

Maść. Wszelkie odcienie barwy szarej, niebieskiej z małymi łatami lub bez nich. Niepożądana maść beżowa i w różnych odcieniach brązowych.

Wzrost. Wysokość psa w kłębie powyżej 55 cm. Suki nieco niższe.

Większe znaczenie przy ocenie mają typ, harmonijna budowa i usposobienie psa; nie można więc kosztem tych cech stawiać na pierwszym miejscu wzrostu.

Wady. Długa wąska głowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *