Kategorie
Psy

Pasterskie i stróżujące owczarki

Pasterskie i stróżujące owczarki

Jeśli chcemy, aby pies doglądał naszego dobytku lub pilnował trzody, warto postawić na owczarka. Przede wszystkim, tej rasy czworonogi bardzo dobrze dogadują się z ludźmi, ponieważ przez wieki pomagały im w doglądaniu zwierząt, w szczególności owiec. Ponadto, charakteryzują się ogromnym posłuszeństwem, bowiem z wielką uległością wykonują wszystkie polecenia. Oczywiście, nie ulega wątpliwości to, że są wspaniałymi stróżami, a gdy zajdzie taka potrzeba są gotowe stanąć do walki w obronie naszego dobytku, jednak nie są tak waleczne i groźne jak psy bojowe. Oprócz tego warto podkreślić to, że najlepiej czują się w towarzystwie swego opiekuna lub sfory, natomiast gdy są osamotnione, zachowują niezwykłą ostrożność.

Z pewnością, najbardziej rozpoznawalny wśród tej rasy psów jest owczarek niemiecki, który w zawrotnym tempie uczy się wszystkiego. A, co najważniejsze jest szybko przystosowuje się do nowym warunków życia, dlatego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba także wspomnieć o tym, iż jest on bardzo pewnym siebie zwierzęciem, które potrzebuje wiele ruchu. Oprócz tego, czuje się w pełni szczęśliwy, gdy jest potrzebny, bowiem lubi wykonywać różne zadania. Poza tym, posiada żywy temperament i lubi zabawę, dlatego stanowi świetne towarzystwo dla dzieci. Jest wierny swojej rodzinie, ale w stosunku do obcych jest nieufny, ale to nie znaczy że jest agresywny.

Natomiast w naszym kraju ogromnym uznaniem cieszy się owczarek podhalański, który posiada silny instynkt własnego terytorium. Kolejną jego zaletą jest to, że samodzielnie umie pilnować owiec, w związku z czym bardzo ważną rolę ogrywa jego tresura. Ponadto, jest niesamowicie pojętny i wszystkiego szybko się uczy. Poza tym, wspaniale pełni funkcję psa rodzinnego, ponieważ jest bardzo towarzyszki, ale z drugiej strony nie ufa obcym, przed którymi jest gotów bronić swego pana. Nie ulega wątpliwości to, że uwielbiają być w ruchu, dlatego należy im zapewnić aktywność fizyczną, aby były szczęśliwe.

Nie można także nie wspomnieć o owczarku kaukaskim, gdyż wyróżnia się silnym charakterem, w związku z czym lubi dominować i najczęściej posłuszny jest tylko jednej osobie- przewodnikowi. Należy również jeszcze powiedzieć o owczarku belgijskim określanym też mianem malinois, bowiem jest idealnym psem do stróżowania, a także świetnie sprawdza się jako pies służbowy. Ponadto, jest bardzo wesoły i chętny do zabawy oraz potrzebuje dużo ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *