Kategorie
Psy

Pasterskie i stróżujące owczarki

Pasterskie i stróżujące owczarki

Jeśli chcemy, aby pies doglądał naszego dobytku lub pilnował trzody, warto postawić na owczarka. Przede wszystkim, tej rasy czworonogi bardzo dobrze dogadują się z ludźmi, ponieważ przez wieki pomagały im w doglądaniu zwierząt, w szczególności owiec. Ponadto, charakteryzują się ogromnym posłuszeństwem, bowiem z wielką uległością wykonują wszystkie polecenia. Oczywiście, nie ulega wątpliwości to, że są wspaniałymi stróżami, a gdy zajdzie taka potrzeba są gotowe stanąć do walki w obronie naszego dobytku, jednak nie są tak waleczne i groźne jak psy bojowe. Oprócz tego warto podkreślić to, że najlepiej czują się w towarzystwie swego opiekuna lub sfory, natomiast gdy są osamotnione, zachowują niezwykłą ostrożność.

Z pewnością, najbardziej rozpoznawalny wśród tej rasy psów jest owczarek niemiecki, który w zawrotnym tempie uczy się wszystkiego. A, co najważniejsze jest szybko przystosowuje się do nowym warunków życia, dlatego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba także wspomnieć o tym, iż jest on bardzo pewnym siebie zwierzęciem, które potrzebuje wiele ruchu. Oprócz tego, czuje się w pełni szczęśliwy, gdy jest potrzebny, bowiem lubi wykonywać różne zadania. Poza tym, posiada żywy temperament i lubi zabawę, dlatego stanowi świetne towarzystwo dla dzieci. Jest wierny swojej rodzinie, ale w stosunku do obcych jest nieufny, ale to nie znaczy że jest agresywny.

Natomiast w naszym kraju ogromnym uznaniem cieszy się owczarek podhalański, który posiada silny instynkt własnego terytorium. Kolejną jego zaletą jest to, że samodzielnie umie pilnować owiec, w związku z czym bardzo ważną rolę ogrywa jego tresura. Ponadto, jest niesamowicie pojętny i wszystkiego szybko się uczy. Poza tym, wspaniale pełni funkcję psa rodzinnego, ponieważ jest bardzo towarzyszki, ale z drugiej strony nie ufa obcym, przed którymi jest gotów bronić swego pana. Nie ulega wątpliwości to, że uwielbiają być w ruchu, dlatego należy im zapewnić aktywność fizyczną, aby były szczęśliwe.

Nie można także nie wspomnieć o owczarku kaukaskim, gdyż wyróżnia się silnym charakterem, w związku z czym lubi dominować i najczęściej posłuszny jest tylko jednej osobie- przewodnikowi. Należy również jeszcze powiedzieć o owczarku belgijskim określanym też mianem malinois, bowiem jest idealnym psem do stróżowania, a także świetnie sprawdza się jako pies służbowy. Ponadto, jest bardzo wesoły i chętny do zabawy oraz potrzebuje dużo ruchu.

Rasy nie poddawane próbom pracy.

Podgrupa ta jest nieporównanie liczniejsza. Zaliczono do niej wiele ras ongiś pasterskich, dziś już często tylko zachowanych dzięki sportowi kynologicznemu. Wspomnę tylko, że Finowie zgłosili tu lapinporokoira (FCI 189), pasterza renów. Na wzmiankę zasługiwałby schapendoes z Holandii, który przypomina naszego owczarka nizinnego dowodząc, że podobne warunki bytowe i funkcje, wytwarzają w różnych krajach te same formy użytkowe. Dalszym dowodem tej tezy są włoskie cane de pastore maremmano — abruzzese (FCI 201), które nie wyróżniałyby się na halach tatrzańskich obok naszych podhalańczyków, ani w puszcie węgierskiej obok kuvasza.

Psy górskie były zwykle długowłose, co czyniło je odpornymi na zmianę temperatury i zwykle białe lub jasne, by się z dala rzucały w oczy i odróżniały od wilków, przed którymi wśród lasów pasterze chronili stada. Psy handlarzy skupujących zwierzęta na rzeź nie musiały odpowiadać tym warunkom i dlatego były raczej krótkowłose i ciemne.