Kategorie
Psy

PINCZER MINIATUROWY (RATLEREK)

PINCZER MINIATUROWY (RATLEREK)

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 185a (21. II. 1964 r.)

Wrażenie ogólne. Pinczer karłowaty jest możliwie dokładną miniaturą dużego pinczera, z jego licznymi zaletami, bez wad zwyrodnieniowych w budowie czaszki i kończyn, o zgrabnej, proporcjonalnej sylwetce, dobrze umięśnionej, z dobrze związanymi stawami. Jest on spostrzegawczy, o szybkim refleksie i pełen temperamentu. Sylwetka kwadratowa.

Głowa. Podłużna, wąska (bez wydatnych policzków), o długości w stosunku do grzbietu mniej więcej jak 1 : 2. Część głowy czołowo-ciemieniowa pożądana płaska. Proste linie profilu czoła i grzbietu nosa, przerwane nieznaczną krawędzią czołową, przebiegają równolegle. Kufa silna i we właściwej proporcji do puszki mózgowej. Nos u odmiany czerwonej („sarni” pinczer) czarny, u brązowych i innych — w stosownym odcieniu. Uzębienie wymagane kompletne, mocne, o zgryzie nożycowym. Uszy wysoko osadzone i równomiernie przycięte. Oczy ciemne, nawet czarne, o właściwej proporcji, nie wyłupiaste i nie za małe, nie skośne, dobrze dostosowane do „rzeźby” głowy. Ocena oczu ma duże znaczenie.

Szyja. Lekko wygięta, proporcjonalnej długości i grubości. Skóra ściśle przylegająca.

Tułów. Pokryty płaskimi, elastycznymi mięśniami. Grzbiet krótki, silny również w partii lędźwiowej. Żebra płaskie. Brzuch lekko podciągnięty. Przedpiersie zgrabne, nadające pinczerowi elegancki wygląd. Zad pożądany lekko zaokrąglony.

Kończyny przednie. Ze wszystkich stron pionowe.

Kończyny tylne. Dobrze ukątowane. Łapy „kocie”.

Ogon. Wysoko osadzony, przycięty za trzecim kręgiem.

Maść. Czarna z czerwonobrązowym podpalaniem, rozmieszczonym w postaci wyraźnych oznak na policzkach, wargach, żuchwie, nad oczyma, na podgardlu, z przodu piersi (2 trójkąty), na łapach i śródręczu z przodu, na wewnętrznej stronie tylnych nóg, przy odbycie. Jednolicie sarnia, płowa do płoworudej; niebieskoszara lub czekoladowa z czerwonobrązowymi lub żółtobrązowymi oznakami rozmieszczonymi tak samo, jak na tle czarnym.

Wzrost. Wysokość w kłębie 25—30 cm (dla psów i suk).

Chód. Elegancki, posuwisty i wyniosły.

Wady. Czoło wypukłe, głowa okrągła (jabłkowata), kufa za krótka albo szpiczasta (wróbli pysk) oraz inne przejawy degeneracji. Niepożądana sylwetka za lekka lub charcia.