Kategorie
Psy

Potulne jamniki

Potulne jamniki

Małe jamniki należą do psów myśliwskich i z tego względu ich tresura nie jest łatwym zadaniem. Jednakże są bardzo radosnymi zwierzaki, które ubóstwiają ścigać ptaki i inne zwierzęta. Oprócz tego, z powodzeniem mogą pełnić funkcję psa stróżującego, bowiem bardzo głośno szczekają. Poza tym, są wierne swym panom, ponieważ się do nich przywiązują, ale w stosunku do obcych są nieufne.

Ponadto, są typem psa, który wymaga niesamowitej uwagi właściciela, dlatego że brak zainteresowania jamnikiem z jego strony może nawet skutkować agresją. Niestety, niektóre z nich nie akceptują dzieci, dlatego rodzice maluchów, powinny raczej zrezygnować z posiadania tych piesków. Najważniejsze jednak jest to, by podczas jego szkolenia zachować konsekwencję, ponieważ mają one tendencje do dominacji, a więc muszą wiedzieć, kto rządzi, w innym wypadku mogą sprawiać wiele problemów swym właścicielom. Przede wszystkim, tresura psa powinna opierać się odpowiednio opracowany system nagród za właściwe zachowania, jednak za złe postępowanie w żadnym wypadku nie można bić jamnika. W przypadku tej rasy psa możliwe są w zasadzie cztery rodzaje kar. Po pierwsze, możemy zastosować odosobnienie, co będzie dla niego bardzo bolesne, gdy lubi być w towarzystwie. Oprócz tego, istnieje jeszcze możliwość użycia pistoletu wodnego, a także wskazany jest podniesiony, a nawet ostry, ton głosu i ignorowanie psa.

Oczywiście, za tym by posiadać jamnika, przemawia wiele czynników, m.in. ładnie wygląda, jest mały, ruchliwy i chętny do zabawy. Kolejną zaletą tych psów jest to, że mało jedzą, także są niewybredne, więc przygotowywanie im posiłku nie sprawi nam żadnych kłopotów. A, co najważniejsze wprawdzie głośno szczekają, ale nie robią tego zbyt często, w związku z czym nie będą nam zakłócać snu. Trzeba powiedzieć o tym, że jamniki niesamowicie szybko przystosowują się do nowych warunków i są świetnymi myśliwymi, nawet mimo swych małych rozmiarów nie obawiają się wejść do nory lisa i odbyć z nim walkę. Doskonale naddają się towarzystwa, można je głaskać i jeszcze ta słodka minka i maślane oczy, którym nie można się oprzeć. Z pewnością, jamniki też nie są zwierzętami idealnymi i posiadają wady, m.in. są uparte, dlatego bardzo ważne jest to, by od młodu zacząć je tresować. Oprócz tego, uwielbiają kopać norki w ogrodzie, co może być dla nas uciążliwe. Niestety, nie mogą schodzić po schodach, a po każdym wyjściu na zewnątrz trzeba je czyścić.

A, więc, jeśli chcesz być właścicielem jamnika, musisz być przede wszystkim osobą cierpliwą i konsekwentną w jego szkoleniu, aby później móc się cieszyć z potulności swego pupila.