Kategorie
Ptaki

Puszczyk – Strix aluco

Puszczyk – Strix aluco

Od końca stycznia, jeśli zima nie jest zbyt ciężka, można usłyszeć pohukiwania dochodzące z parków, zarośli, cmentarzy lub alejek. To pieśń godowa puszczyka przypominająca dźwięk okaryny i polegająca na serii odgłosów ,,u-u… lub „u-u-u-u-u . Jest to ptak osiadły, dość pospolity prawie w całej Europie, zarówno na równinach jak i w górach. Bytuje w lasach, gnieździ się wyłącznie w dziuplach drzew oraz w spróchniałych drzewach, które w naszych lasach są coraz rzadsze. Dlatego coraz częściej zmuszony jest zadowalać się starym gniazdem wrony, strychem lub dziurą w ziemi. Zajmuje chętnie oddawane mu do dyspozycji gniazda z drewna. Powinno to być stale praktykowane przez ludzi zajmujących się ochroną przyrody.

W marcu lub w kwietniu pojawia się w gnieździe pierwsze jajo o olśniewającej białości i prawie kulistego kształtu (4). W tydzień później samica przestaje się nieść. Składa 3 do 4 jaj, a wyjątkowo do siedmiu. Wysiadywać zaczyna zaraz po złożeniu pierwszego jaja, toteż różnica w wykluwaniu się młodych wynosi do 7 dni. Wysiaduje 28 dni. Najmłodszy puszczyk jest najwątlejszy i często ginie, gdyż starsze rodzeństwo nie dopuszcza go do pokarmu. Taka samoregulacja wydawać się może okrutna, jednak w istocie zapewnia osobnikom opuszczającym gniazdo zdolność do przeżycia i reprodukcji.

Puszczyk ma około 38 cm długości. Jego głowa jest dość duża, oczy kasztanowe. Spotyka się dwie podstawowe barwy upierzenia: szarą (2) i brązową (1) z trójkątnymi ciemniejszymi plamami.

Puch piskląt jest biały, szata młodzieży jest pokryta szarymi plamkami. Lot puszczyka jest prostolinijny i absolutnie bezszelestny jak u wszystkich sów. Cichy lot, ostrość wzroku i słuchu są niezbędne podczas nocnego polowania na myszy leśne i polne (3). Puszczyk jest zdolny umiejscowić źródło dźwięku z 1% błędem. Znajdując się w odległości 10 m od chrupiącego gryzonia lokalizuje miejsce, w którym się on znajduje, z dokładnością do 17 cm. Taka dokładność wystarcza do pochwycenia zdobyczy. Gatunek chroniony.