Kategorie
Ptaki

Rożeniec

Rożeniec

Rożeniec gniazduje w Europie, w Azji i w Ameryce Północnej. Jako gatunek palearktyczny w Europie gniazduje w rejonach północnych, a w Azji aż do strefy tundry. Zimą schodzi aż do Morza Śródziemnego, do krajów sąsiadujących z Azją i Afryką. Pary tworzą się zimą, przed lub w czasie migracji. Rożeńce budują swe gniazda w pobliżu dobrze ukrytych i otoczonych bogatą roślinnością mokradeł, bagien i stawów. Długa ceremonia godowa przebiega podobnie jak u krzyżówki. Polega ona na serii póz, rytualnych ruchów i szczególnych poświstywali. Lot rożeńców w okresie godowym jest również charakterystyczny: niektóre pary ewoluują wspólnie nad wodą, z długimi szyjami złożonymi w kształcie litery „S”. Samiec i samica wyszukują razem miejsce na gniazdo, przeważnie ukryte w nadwodnych trzcinach i sitowiu, przy czym buduje tylko samica wyściełając je suchą trawą i własnym brązowopopielatym puchem. Zewnętrzna średnica gniazda wynosi 26 cm, wewnętrzna 16 cm, a głębokość około 9 cm. Samica znosi 8 do 9 jaj na początku kwietnia, a pisklęta wykluwają się po 22—23 dniach wysiadywania. Jako zagniazdowniki szybko opuszczają gniazdo i swobodnie maszerują, pływają, nurkują. Po sześciu tygodniach osiągają wielkość niezbędną do nauki latania.

W przyrodzie rożeniec wyróżnia się dwoma cechami: nie tylko jest mniejszy i drobniejszy od krzyżówki, ale także od wszystkich kaczek; ma za to najdłuższą szyję. Ma także wyjątkowo długie sterówki. U samca (1) są one dłuższe niż ogon samicy (2). Głowa samca jest brązowa. Na białej szyi znajdują się dwie białe boczne plamy sierpowato zakrzywione ku górze.

W locie (3) widać bladoszare płaszczyzny na zewnętrznej stronie skrzydeł oraz zielone lustro. Puch piskląt nie ma barwy żółtawej, charakterystycznej dla innych piskląt ptaków wodnych (4). Rożeniec odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Proporcja tych składników ulega zmianie w różnych porach roku. Ptak łowny.