Kategorie
Ptaki

Rybołów

Rybołów

Jedną ze wspólnych cech orłów jest ich brązowoczarne lub brązowe, mało kontrastowe upierzenie, co może wprowadzać w błąd przy identyfikowaniu gatunków. Wyłom w jednolitości ubarwienia orłów stanowi pstra szata rybołowa. Ale nie jest to jedyna cecha wyróżniająca. Rybołowy mają czwarty palec nawrotny, czyli dwa palce z tyłu (5). Zoologowie utworzyli dla rybołowa w ramach rzędu drapieżnych oddzielną rodzinę — rybołowów, zawierającą jeden rodzaj i jedyny gatunek.

Rybołów jest ptakiem silnym, o masie ciała 1,5—2 kg i rozpiętości skrzydeł 150—170 cm. W locie aktywnym jego skrzydła są lekko zgięte (4), a podczas szybowania wyprostowane i szeroko rozpostarte. Ten piękny, czarno-biały dzienny ptak drapieżny gnieździ się przeważnie na północy i wschodzie Europy, rzadziej na południu Hiszpanii i na wyspach Morza Śródziemnego. Jest doskonałym rybakiem. Swe ogromne gniazda o średnicy 1,5 m i głębokości 2 m buduje na wysokich drzewach w pobliżu wody. W marcu lub w kwietniu para rybołowów opuszcza zimowiska znajdujące się w Afryce lub na południu Europy i wraca do swego gniazda. Po jego naprawieniu samica znosi w maju 2—3 ciemnokasztanowe, cętkowane jaja. Młode rybołowy wykluwają się po 38 dniach, a po ośmiu tygodniach opuszczają gniazdo.

Rybołowa można poznać po głowie i nieskazitelnie białym spodzie ciała, kontrastującym z czarnym pasem wokół oczu i ciemnym, prawie czarnym płaszczem (1). Rybołów lata powoli nad powierzchnią wody zawisając nieraz, podobnie jak pustułka, co pozwala mu dostrzec ryby (2). Nurkuje pikując z wysokości 50 m, ze skrzydłami złożonymi wzdłuż ciała i wystawionymi do przodu szponami (3). Palce są zakończone długimi zakrzywionymi pazurami; wnętrze szponów jest szorstkie, co pozwala na lepsze uchwycenie ryby (5). Podczas polowania rybołów niekiedy zanurza się całkowicie w wodzie. Może chwytać ryby o masie do 2 kg. Może łowić tylko w wodach przejrzystych. Kiedy woda jest zmącona, poluje na małe kręgowce lub młode ptaki. Gatunek chroniony.