Kategorie
Psy

SHI-TSU

SHI-TSU

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 208a (2. X. 1970 r.)

Jest on nieco większym kuzynem lhasa apso. Nazwa jego znaczy lwi piesek. Mimo małego wzrostu nie jest on ani salonowym, ani pałacowym pieskiem i w swej ojczyźnie pełni funkcję czujnego i śmiałego stróża obejścia.

Hodowla shi-tsu zmierza do utrzymania go w tym pierwotnym typie i zwalcza wszystko, co przypominałoby pałacowego pekińczyka, którego nieraz krzyżowano z nim, zwłaszcza po sprowadzeniu do Anglii pierwszych okazów na przełomie tego stulecia.

Wrażenie ogólne. Bardzo ruchliwy, żywy i czujny, o zuchwałym sposobie bycia.

Głowa. Szeroka i okrągła z kosmatą czupryną zasłaniającą oczy. Czoło między oczami szerokie. Układ włosów rosnących powyżej nosa przypomina wyglądem chryzantemę. Pysk równy lub nieco cofnięty, graniasty, krótki, lecz nie pomarszczony płaski

i owłosiony. Duża broda i wąsy. Nos czarny, grzbiet nosa od końca do krawędzi czołowej długości około 2,5 cm. Oczy duże, ciemne, okrągłe, ale nie wypukłe. Uszy duże i obwisłe, osadzone poniżej potylicy, tak obficie owłosione, że ledwo widoczne wśród uwłosienia karku.

Tułów. Dobrze ożebrowany, długość od kłębu do nasady ogona znacznie większa niż wysokość w kłębie. Dobrze związany i krępy. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, silne łopatki, grzbiet prosty.

Kończyny przednie. Proste, muskularne, o dobrym kośćcu, obficie owłosione, robiące wrażenie masywnych.

Kończyny tylne. Krótkie, proste i muskularne, oglądane z tyłu proste. Uda pełne i muskularne. Łapy duże, obficie owłosione, robią wrażenie masywnych.

Ogon. Wysoko osadzony, obficie owłosiony i silnie zakręcony na grzbiecie.

Szata. Długa i gęsta, lecz nie lokowata. Gęste podszycie.

Maść. Dopuszczalne wszelkie kolory; bardzo cenione są biała łysinka na czole i biały koniec ogona. Psy o czekoladowych łatach mogą mieć nos brązowy i jaśniejsze oczy. Pigmentacja pożądana jak najzupełniejsza.

Wymiary ciała. Od 4,5 do 8 kg. Wysokość nie większa niż 27 cm. Typ i cechy rasowe są jednak najważniejsze i nigdy nie można z nich zrezygnować, uwzględniając jedynie wzrost.

Wady. Wąska głowa, ryjkowata lub bekasia kufa, różowy nos i brwi, małe lub jasne oczy, wysokonożność, licha szata.