Kategorie
Psy

SKYE TERIER

SKYE TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 75a (2. III. 1967 r.)

Jest bardzo dekoracyjnym przedstawicielem familii krótko-nożnych terierów. W Polsce przedstawiciele tej rasy są raczej nieliczni, ale chyba wszystkie są doskonałe, co jest niezaprzeczalną zasługą hodowli ,,z Cieplic”. W rasie tej w okresie międzywojennym uzyskano kilka tytułów międzynarodowego championa piękności.

Obecny kierunek hodowli wymaga, by pies miał jak najdłuższe włosy opadające do samej ziemi i wlokące się po niej. Takie okazy nie pełnią już oczywiście służby norowca.

Skye teriery uznają tylko jednego pana, są nieufne wobec obcych, lecz nie złośliwe.

Głowa. Duża, z silnymi szczękami. Nos czarny. Oczy orzechowe, pożądane ciemnobrązowe, średniej wielkości, osadzone blisko siebie, pełne wyrazu. Uszy stojące lub obwisłe; jeśli stojące — wdzięcznie ozdobione frędzlami, nieduże, wzniesione zewnętrznym krajem, a pochylone ku sobie krajem wewnętrznym od wierzchołka ku głowie. Jeśli obwisłe — większe, prosto zwisające, płasko i ściśle przylegające z przodu. Zgryz równy o ściśle stykających się zębach.

Szyja. Długa z lekką grzywą.

Tułów. Długi i niski. Grzbiet prosty. Żebra dobrze wy-sklepione, z boku wydają się raczej płaskie. Klatka piersiowa głęboka. Zad i lędźwie pełne, dobrze rozwinięte.

Kończyny przednie. Łopatki szerokie i ściśle przylegające. Nogi krótkie i muskularne.

Kończyny tylne. Nogi krótkie, muskularne, bez wilczych pazurów. Łapy duże, skierowane ku przodowi.

Ogon. Jeśli obwisły — nasadową częścią zwisa do dołu, a końcową podnosi ku górze. Jeśli wzniesiony, stanowi przedłużenie opadającej linii grzbietu (nie wyżej i bez zakręceń).

Szata. Podszycie krótkie, gęste, miękkie i wełniste. Włosy pokrywowe długie, twarde, proste i leżące płasko; bez kędziorów i loków. Na głowie włosy krótsze, bardziej miękkie, tworzą „woalkę”, zasłaniając czoło i oczy. Na uszach włosy zwisające ku środkowi, opadające i mieszające się z bocznymi lokami otaczającymi uszy jak frędzle, jednakże nie zakrywające ich kształtu. Ogon ozdobiony obfitym piórem.

Maść. Ciemna lub jasna — jasnoniebiesko-szara, płowa, kremowa z ciemnym nalotem. Jeśli nos i uszy ciemne — każda maść dopuszczalna.

Wymiary ciała. Wzrost 25 cm, długość 103 cm. Masa 10 kg; suki nieco mniejsze (przy zachowaniu tej samej proporcji).

Wady. Oczy żółte. Ogon zawinięty ku górze. Wszelkie deformacje.