Kategorie
Psy

SKYE TERIER

SKYE TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 75a (2. III. 1967 r.)

Jest bardzo dekoracyjnym przedstawicielem familii krótko-nożnych terierów. W Polsce przedstawiciele tej rasy są raczej nieliczni, ale chyba wszystkie są doskonałe, co jest niezaprzeczalną zasługą hodowli ,,z Cieplic”. W rasie tej w okresie międzywojennym uzyskano kilka tytułów międzynarodowego championa piękności.

Obecny kierunek hodowli wymaga, by pies miał jak najdłuższe włosy opadające do samej ziemi i wlokące się po niej. Takie okazy nie pełnią już oczywiście służby norowca.

Skye teriery uznają tylko jednego pana, są nieufne wobec obcych, lecz nie złośliwe.

Głowa. Duża, z silnymi szczękami. Nos czarny. Oczy orzechowe, pożądane ciemnobrązowe, średniej wielkości, osadzone blisko siebie, pełne wyrazu. Uszy stojące lub obwisłe; jeśli stojące — wdzięcznie ozdobione frędzlami, nieduże, wzniesione zewnętrznym krajem, a pochylone ku sobie krajem wewnętrznym od wierzchołka ku głowie. Jeśli obwisłe — większe, prosto zwisające, płasko i ściśle przylegające z przodu. Zgryz równy o ściśle stykających się zębach.

Szyja. Długa z lekką grzywą.

Tułów. Długi i niski. Grzbiet prosty. Żebra dobrze wy-sklepione, z boku wydają się raczej płaskie. Klatka piersiowa głęboka. Zad i lędźwie pełne, dobrze rozwinięte.

Kończyny przednie. Łopatki szerokie i ściśle przylegające. Nogi krótkie i muskularne.

Kończyny tylne. Nogi krótkie, muskularne, bez wilczych pazurów. Łapy duże, skierowane ku przodowi.

Ogon. Jeśli obwisły — nasadową częścią zwisa do dołu, a końcową podnosi ku górze. Jeśli wzniesiony, stanowi przedłużenie opadającej linii grzbietu (nie wyżej i bez zakręceń).

Szata. Podszycie krótkie, gęste, miękkie i wełniste. Włosy pokrywowe długie, twarde, proste i leżące płasko; bez kędziorów i loków. Na głowie włosy krótsze, bardziej miękkie, tworzą „woalkę”, zasłaniając czoło i oczy. Na uszach włosy zwisające ku środkowi, opadające i mieszające się z bocznymi lokami otaczającymi uszy jak frędzle, jednakże nie zakrywające ich kształtu. Ogon ozdobiony obfitym piórem.

Maść. Ciemna lub jasna — jasnoniebiesko-szara, płowa, kremowa z ciemnym nalotem. Jeśli nos i uszy ciemne — każda maść dopuszczalna.

Wymiary ciała. Wzrost 25 cm, długość 103 cm. Masa 10 kg; suki nieco mniejsze (przy zachowaniu tej samej proporcji).

Wady. Oczy żółte. Ogon zawinięty ku górze. Wszelkie deformacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *