Kategorie
Psy

Tresura i szkolenie labradorów

Tresura i szkolenie labradorów

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć to, że labradory są psami myśliwskimi, a więc trzeba mieć to na uwadze, podejmując się ich szkolenia. Przede wszystkim, uwielbiają aportować, dlatego są w siódmym niebie, gdy mogą nam dostarczać różne przedmioty, oczywiście w zamian oczekują nagrody, najlepiej w postaci jedzenia, ponieważ te piękne psy po prostu uwielbiają jeść. Dlatego nagradzając je różnymi przysmakami, będziemy w stanie nauczyć pupili praktycznie wszystkiego.

Trzeba wyraźnie podkreślić to, że labradory są bardzo sprytnymi zwierzętami, ponieważ bardzo szybko zjednują sobie ludzi, by uzyskać to, czego naprawdę pragną, czyli oczywiście jedzenia. W tym celu żebrzą przy stole, gdyż niewiele osób jest w stanie oprzeć się maślanej minie pieska. Ponadto, ubóstwiają być w centrum zainteresowania, a także posiadają nawyk brania w pysk wszystkiego, co popadnie, najczęściej są to niestety nasze buty, które później naddają się tyko do wyrzucenia. Poza tym, ogromną frajdą są dla nich kąpiele, niestety nie tylko te wodne, ale i błotne.

Oczywiście, jeśli chcemy właściwie wyszkolić labradora, musimy ustalić z wszystkimi mieszkańcami, co wolno psu, a czego nie, gdyż konsekwencja w tresurze jest warunkiem koniecznym. W innym przypadku zwierzę szybko wyczuje naszą słabość i owinie nas sobie wokół palca. Ważne jest to, labradora nagradzać za właściwe zachowania, np. wręczając mu maskotkę, którą może się pobawić do woli. Natomiast w przypadku niewłaściwych nawyków nie należy zwracać na niego uwagi, gdyż największą karą dla niego jego brak zainteresowania jego postacią.

Oprócz tego, pies tej rasy szybko się nudzi, a więc jeśli chcemy zachęcić go to kilkukrotnego wykonywania tej samej czynności, musimy go odpowiednio nagrodzić, gdyż atrakcyjna nagroda, koniecznie w postaci smacznej przekąski, działa na niego niewiarygodnie mobilizująco. Poza tym, jest on zwierzęciem bardzo przyjaznym i najchętniej witałby się z wszystkimi ludźmi, obskakując ich, dlatego niesamowicie ważne jest to, aby nauczyć go komendy SIAD, dzięki której nasz pupil nie będzie zbyt nachalnie okazywał swych uczuć w stosunku do naszych gości.

Z pewnością, nie powinniśmy zostawiać samych dzieci z labradorem, nie dlatego żeby był groźny dla nich, ale trzeba mieć na uwadze na to, że jest on masywny i może z łatwością przewrócić malucha, a nawet go przygnieść. Na koniec, warto jeszcze powiedzieć o tym, iż należy uważać, aby nie utuczyć swego pupila, bowiem labradory mają tendencję do dysplazji stawów.