Trzymanie królików poza domem w zimie

Trzymanie królików poza domem w zimie: ważne wskazówki.

Trzymanie królików poza domem zimą zazwyczaj nie stanowi problemu. Zajęczaki lepiej sobie radzą z zimnem niż ciepłem. Dowiesz się tutaj, jakie warunki należy spełnić, jeśli chodzi o trzymanie królików na zewnątrz w zimie i na co jeszcze trzeba uważać.

Króliki karłowate zwykle czują się komfortowo nawet w niższych temperaturach, ponieważ nie różnią się od swoich krewnych, dzikiego królika. Jednak zimą króliki potrzebują dodatkowej ochrony i pożywienia, aby były zdrowe.

Utrzymanie królików na zewnątrz w zimie: do jakiego stopnia?

Po stopniowym przyzwyczajeniu się do niższych temperatur króliki mogą z łatwością pozostać w zewnętrznej zagrodzie zimą. Najprostszym sposobem na to jest pozostawienie królika na zewnątrz przez cały rok.

Jeśli chcesz po raz pierwszy umieścić je w obudowie zewnętrznej, zrób to latem, najpóźniej do końca sierpnia. Następnie króliki mają wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaić się do chłodniejszych warunków późnym latem i jesienią.

Większość ras królików wytrzymuje nawet tak niskie temperatury jak minus 20 stopni Celsjusza. Jednak rasy długowłose, głowy lwa i króliki Rex są bardziej wrażliwe, ponieważ nie mają tak gęstej sierści. Jednak króliki te mogą nadal przebywać na zewnątrz w zimie, jeśli ich zagrody są dobrze chronione.

Które króliki nie powinny pozostać na zewnątrz w zimie

Tylko przewlekle chore,królik w ciąży lub stare króliki powinny zostawać w domu. Jeśli twój zajęczak jest bardzo chory, nie przenoś go od razu do ciepłego miejsca – różnica temperatur może wydawać się szokiem. Zamiast tego poszukaj chłodnego, ale suchego pokoju, osłoniętego przed przeciągami, w którym będzie mógł odzyskać energię, dopóki temperatura na zewnątrz nie będzie znów wiosenna.

Uwaga! Nawet jeśli tylko jeden królik zachoruje, nie zabieraj go samego do domu. Króliki należy zawsze trzymać w grupach co najmniej dwóch. Zwierzę jest w przeciwnym razie nieszczęśliwe i tęskni za swoimi członkami rodziny. W związku z tym powinno zaangażować się co najmniej jednego towarzysza zabaw, partnera z grupy.

Gdy króliczy kojec jest na zewnątrz w zimie

Odporny na zimę wybieg dla królików wymaga zadaszonego miejsca, wystarczającej ilości schronienia i dużej ilości ćwiczeń.
Króliki Rex, rasy długowłose i lwie głowy wolą w pełni osłonięty kojec, wszystkie inne króliki mogą przeciwstawić się futrem deszczowi, śniegowi i lodowi i potrzebują tylko suchego, cieplejszego miejsca do jedzenia, spania i odpoczynku. Należy je również chronić przed przeciągami, wiatrem i warunkami pogodowymi z boku.

Zaleca się posiadanie kilku schronień, aby króliki mogły wybrać, gdzie chcą odpoczywać. Nie muszą być one dodatkowo izolowane, ale muszą chronić przed przeciągami, deszczem, śniegiem i lodem. Powinny one nadal umożliwiać cyrkulację powietrza, aby wilgoć nie gromadziła się w środku, co mogłoby prowadzić do pleśni.

Obficie wyścielaj legowisko, słomą i sianem, aby królik miał przyjemnie i ciepło. Ale sprawdzaj codziennie czy jest wystarczająca ilość i wszystko jest czyste i suche. Jeśli nie, usuń wilgotną ściółkę i zastąp ją świeżym materiałem.

Króliki zimą: co robić przy mrozie?

W kojcu zwierzęta są chronione przed mrozem. Problemem może być zamarznięcie wody w poidle dla królików lub w misce do picia. Aby tego uniknąć, możesz wybrać większą miskę do picia i umieścić piłki tenisowe lub kawałki drewna w wodzie – ruch pływających piłek zapobiega zbyt szybkiemu tworzeniu się lodu.

Alternatywnie – podgrzewane miski są możliwe na przykład dla psów. Można jednak również postawić kubki do picia na płytach grzewczych lub umieścić je pod lampą grzewczą w chronionym obszarze.

Uwaga! Lampa ciepła musi być wystarczająco wysoka, aby nie nagrzewała się zbytnio. Ponadto musi być chroniony przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi.

Prawidłowe odżywianie królików zimą

Zimą króliki potrzebują trochę więcej pożywienia niż latem, aby mogły utrzymać tłuszcz chroniący przed zimnem. Uzyskuje się to dzięki paszy bogatej w węglowodany i tłuszcze , na przykład dzięki większej ilości warzyw korzeniowych i większej ilości nasion tłuszczowych, takich jak nasiona kopru włoskiego lub obrane nasiona słonecznika.

Świeża żywność powinna być oferowana w obszarze chronionym, aby nie zamarzła, a najlepiej zmieniać ją kilka razy dziennie w przypadku mniejszych porcji. Zamiast świeżych ziół łąkowych – są teraz suche zioła, które można uzupełnić płatkami owsianymi i pełnoziarnistymi.