Kategorie
Psy

WEST HIGHLAND WHITE TERIER

WEST HIGHLAND WHITE TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 85b (18. IX. 1970 r.)

Rasa ta była rozpowszechniona już w XVII w. i znana wówczas jako argyllshire terrier. U nas są mało znane. W ojczyźnie swej używane są jako norowce na lisy i wydry oraz borsuki w skalistych górach szkockich. Mimo raczej szczenięcego wyglądu uchodzą one za niezwykle cięte psy użytkowe.

Wrażenie ogólne. Mały pies, ale o niemałej sile i pewności siebie, o śmiałym spojrzeniu, łowny, odporny na surowe warunki i bardzo ruchliwy. O jego sile świadczy głęboka klatka piersiowa z daleko zachodzącymi żebrami i muskularne nogi.

Głowa. W części mózgowiowej lekko wysklepiona, oglądana z przodu o łagodnych konturach, od linii oczu do uszu zaledwie nieznacznie zwężona. Odległość od guzu potylicznego do oczu nieco mniejsza niż długość pyska. Głowa obficie owłosiona i noszona pod kątem prostym lub nieco mniejszym w stosunku do osi szyi. Czoło stopniowo zwężające się ku kufie. Krawędź czołowa wyraźna; podkreślona przez duże nadoczodołowe wzniesienia i nieznaczne wgłębienie między oczami. Grzbiet kufy równy i prosty, nie wklęsły ani opadający poniżej oczu, dobrze wypełniony. Szczęka i żuchwa silne i równe. Nos czarny, dość długi, tworzący harmonijną całość z pozostałą częścią kufy. Oczy szeroko rozstawione, średniej wielkości, pożądane jak najciemniejsze. Nieco głęboko osadzone, o bystrym, inteligentnym i przenikliwym spojrzeniu spod ciężkich powiek. Uszy małe, stojące, sztywno noszone, spiczasto zakończone, pokryte krótkimi, aksamitnymi włosami, bez frędzli na końcu. Zęby duże w stosunku do wielkości psa i tak ustawione, aby dolne kły znajdowały się przed górnymi (między nimi po 6 siekaczy). Kły rozstawione możliwie jak najszerzej — o ile się to godzi z szelmowskim wyrazem, który powinien być zachowany. Górne siekacze lekko zachodzące przed dolne i lekko dotykające ich zewnętrznej strony. Przy zwarciu żuchwy ze szczęką niepożądana szpara między siekaczami. Dopuszczalny zgryz kleszczowy.

Szyja. Dostatecznie długa, zapewniająca właściwe osadzenie głowy, muskularna i stopniowo coraz grubsza ku nasadzie, łagodnie przechodząca w kłąb, co daje swobodę ruchów.

Tułów. Klatka piersiowa gładka, o żebrach dobrze wysklepionych w górnej połowie, co robi wrażenie płaskiego boku. Tylne żebra znacznej głębokości; odległość od ostatnich żeber do ud pożądana tak krótka, jak to jest tylko możliwe przy zachowaniu pełnej ruchomości tułowia. Grzbiet równy; lędźwie szerokie i silne.

Kończyny przednie. Krótkie i muskularne, proste, okryte gęstą, krótką i twardą sierścią. Łopatki ustawione skośnie, szerokie i ściśle przylegające do klatki piersiowej. Staw barkowy wysunięty ku przodowi; dzięki ukośnemu ustawieniu łopatki łokieć dobrze osadzony, umożliwiający kończynie swobodne poruszanie się równolegle do osi tułowia — jak wahadło zegara.

Kończyny tylne. Silne, muskularne i szerokie w udach, niezbyt szeroko rozstawione, krótkie, żylaste. Kolana zgięte, ustawione pod tułowiem zarówno w pozycji stojącej jak i w ruchu. Łapy przednie dłuższe niż tylne, okrągłe, w proporcji do wielkości psa, silne, o mocnych palcach, pokryte krótkim twardym włosem. Podeszwy i pazury pożądane czarne.

Ogon. Długości 12,5—13,5 cm (dłuższy wadliwy — przycięcie niedopuszczalne), pokryty twardym włosem, bez pióra, bardzo prosty, noszony żywo, lecz nie wesoło ani ponad grzbietem.

Szata. Włosy pokrywowe twarde, długość około 5 cm, bez lokowatości, podszycie krótkie, miękkie i zwarte.

Maść. Czysto biała.

Wzrost. Wysokość w kłębie około 28 cm.

Chody. Swobodne, proste i nieskrępowane. Dzięki podstawieniu ugiętych kolan pod tułów, przy ruszaniu z miejsca tułów jest wypychany z pewną siłą naprzód.

Wady. Wyciągnięta szyja, nos wystający i sprawiający wrażenie szpiczastości. Oczy wypukłe, jasne. Uszy okrągło zakończone, szerokie, duże i grube, obficie owłosione. Postawa krowia, strome i słabe kolana. Rzadka sierść. Sztywny, szczudłowaty ruch tylnych kończyn.