Kategorie
Psy

WYŻEŁ NIEMIECKI KRÓTKOWŁOSY

WYŻEŁ NIEMIECKI KRÓTKOWŁOSY

Wzorzec znowelizowany wpisany do rejestru FCI pod liczbą 119c (4. VI. 1968 r.)

Podobnie jak pointer wśród wyżłów angielskich, jest on najstarszą i podstawową rasą z grupy wyżłów niemieckich. Stąd zapewne wywodzi się jego przewaga w pracy polowej, wymagającej przede wszystkim doskonałego węchu, pasji łowieckiej i samodzielności. U psa o dobrej budowie urzekający jest styl jego pracy w polu, przy czym i w wodzie, 1 na farbie oddaje najlepsze usługi, jest łatwy w układaniu, wygodny w domu i przywiązany do pana. Jest to rasa najliczniej reprezentowana wśród niemieckich psów użytkowych. Również popularny w Czechach, skąd niemało dobrych psów przybyło do Polski.

Wrażenie ogólne. Pies o szlachetnej, harmonijnej budowie, zapewniającej wytrwałość, szybkość i siłę. Ani mały, ani nadmiernie duży (zbyt duże są przeważnie wysokonożne, a co za tym idzie — mniej wytrwałe). Już na pierwszy rzut oka pies powinien zdradzać temperament, energię (lecz nie nerwowość), przy czym jego ruchy powinny być zwarte. Hodowla świadomie zmierzająca do uszlachetnienia rasy powinna mieć na celu taką budowę psa, która zapewniałaby dobrą akcję bez zatracenia szlachetnej sylwetki. Pies ten powinien mieć płynną linię, suchą głowę, dobrze noszony ogon i ściśle przylegającą skórę. Ukośnie, długie łopatki, głęboka klatka piersiowa, zwarty grzbiet i silny zad wskazują na szybkość, natomiast dobra struktura kości, pewna szerokość klatki piersiowej i wyraziste umięśnienie całego tułowia zapewniają wytrwałość.

Głowa. Sucha, o wyraźnie zarysowanej sylwetce, ani za lekka, ani za ciężka, odpowiednia pod względem rozmiarów do tułowia. W części mózgowiowej dostatecznie szeroka, płasko wysklepiona; bruzda czołowa niezbyt głęboka, guz potyliczny nie tak wyrazisty jak u pointera. Grzbiet nosa oglądany z boku — w różnym stopniu wysklepiony (od szlachetnie ukształtowanego garbonosa do nieznacznego wzniesienia ponad linią prostą) u psa na ogół wyraziściej niż u suki. Prosta linia grzbietu nosa (raczej rzadko spotykana) jest jeszcze dopuszczalna, choć mniej ładna. Koniec nosa wyrazisty. Fafle aż do krawędzi prawie pionowe, z płaskim łagodnie wygiętym łukiem do kącika warg; niepożądane zbyt obwisłe. Policzki silne, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Krawędź czołowa łagodna, luki nadoczne oglądane z boku — wyraźnie zaznaczone. Kufa dostatecznie silna i długa, umożliwiająca psu właściwy uchwyt i aportowanie zwierzyny. Uszy umiarkowanie długie, ani zbyt mięsiste, ani nadmiernie wiotkie. Osadzone wysoko i szeroko, gładkie i bez skrętów, ściśle przylegające do głowy, u dołu zaokrąglone; przesunięte do przodu, powinny dochodzić mniej więcej do kącików warg. Oczy średniej wielkości, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, z powiekami ściśle przylegającymi. Koloru ładnego brązu. Niepożądane jasne tzw. jastrzębie. Nos brązowy, duży (im większy, tym lepszy) z nozdrzami dobrze rozwartymi, szerokimi i ruchliwymi. Niepożądany koloru mięsa lub łaciaty (dopuszczalny tylko na białym tle). Uzębienie mocne i zdrowe; zęby trzonowe szeregu górnego i dolnego ściśle do siebie dopasowane, siekacze ściśle przylegające (zgryz nożycowy).

Szyja. Odpowiedniej długości, z bardzo muskularnym, lekko wygiętym karkiem, stopniowo rozszerzająca się ku łopatkom; skóra możliwie ściśle przylegająca.

Tułów. Klatka piersiowa raczej głęboka niż szeroka, w odpowiedniej proporcji do tułowia. Żebra dobrze wysklepione i nie tak płaskie jak u charta, lecz nigdy beczkowate (umożliwiają dostatecznie głęboki wdech). Żebra rzekome zachodzące daleko w dół; odstęp od ostatniego żebra do kości biodrowej nie za duży. Brzuch nieco podciągnięty. Obwód klatki piersiowej o około 8— 10 cm większy od wysokości w kłębie. Bezpośrednio za łokciami jest on mniejszy aniżeli nieco dalej, mniej więcej na szerokość dłoni za łokciami (zapewnia to ramionom swobodę poruszania się). Grzbiet zwarty, silny czyni psa wytrwałym w chodach; niedopuszczalny więc długi, ani wysklepiony. Lędźwie szerokie i lekko wysklepione. Zad szeroki i dosyć długi, nie przebudowany, ani ostro ścięty, od grzbietu do ogona tylko nieznacznie spadzisty.