Kategorie
Psy

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY (DRAHTHAAR)

WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY (DRAHTHAAR)

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 98a (9. IX. 1963 r.)

Wrażenie ogólne. Wyżeł średniego wzrostu, o szlachetnej prezentacji, umaszczeniu nie rzucającym się w oczy, szacie bardzo twardej, możliwie idealnie chroniącej skórę, żywym temperamencie oraz „mądrym”, oddanym, zdecydowanym wyrazie twarzy. Proporcje ciała oraz ukształtowanie mięśni, ścięgien i stawów powinny być takie, aby zwierzę mogło wytrwale, szybko i zwinnie poruszać się.

Głowa. Umiarkowanie długa z szeroką i długą kufą oraz mocnym uzębieniem. Oczy klarowne, z dobrze przylegającymi powiekami, uszy średnio duże.

Szyja. Średniej długości i silna.

Tułów. Kłąb wysoki, długi i pełny. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka i głęboka, żebra dobrze wysklepione.

Grzbiet krótki i prosty, lędźwie muskularne, biodra szerokie. Zad długi i w miarę spadzisty, dobrze umięśniony. Brzuch podkasany, smukły, słabizny krótkie.

Kończyny. Łopatki dobrze przylegające, ukośne; kończyny oglądane z przodu — pionowo ustawione; kości prawidłowo do siebie ukątowane. Łapy okrągłe, ze zwartymi palcami i mocnymi opuszkami (piętkami).

Ogon. Przycięty zgodnie z wymaganiami łowieckimi.

Szata. Skóra niezbyt delikatna, bez fałdów, ściśle przylegająca. Włos bardzo twardy, średniej długości, ubarwiony niepozornie, sztywny, przylegający, nie zmieniający sylwetki psa, mimo to tak długi, aby zapewniał dobrą ochronę przed wpływami atmosferycznymi i okaleczeniami. Na dolnych partiach nóg sierść krótsza, na uszach bardzo gęsta. Krzaczaste brwi i obfita długa broda.

Wymiary ciała. Stosunek długości tułowia do wysokości w kłębie jak 10:9. Wysokość w kłębie: pies 60—65 cm, suka — nie mniej niż 56 cm.

Jest to chyba najbardziej lakoniczny wzorzec, nie dający żadnych szczegółów dotyczących różnic anatomicznych między wyżłem szorstkowłosym a krótkowłosym. Niemniej jednak uważam, że ten właśnie wzorzec powinien być uznany za obowiązujący przy ocenie krajowego pogłowia wyżłów szorstkowłosych.