Kategorie
Psy

Wyżły szorstkowłose

 

Wyżły szorstkowłose

Na temat odmian i historii powstawania różnych ras wyżłów szorstkowłosych można by napisać obszerną książkę. Psy tego typu występowały we wszystkich chyba krajach Europy, a szczególnie były popularne w Europie środkowowschodniej i w krajach nadbałtyckich. W dawnych publikacjach łowieckich i kynologicznych (np. Encyklopedia Łowiecka Bechsteina, wyd. Gotha 1820—1822) nazywano psa tego typu „Wasserhund”, „polnischer Hühnerhund” lub „Niederlander”. Autor pisze tam: „pochodzi z Polski, jest krótszy i bardziej krępy niż długowłose psy na kury, ma silniejszą głowę, krótszy pysk, szerszy nos, krótsze uszy, szczególnie silną pierś i nogi oraz dłuższy kędzierzawy włos tworzący na uszach kosmyki, zwykle brązowy lub w białe łaty, albo też morengowany. Z natury chętnie idzie do wody.” Tak więc nazwę „polskiego” nie ja wymyśliłem, lecz zaczerpnąłem z niemieckich źródeł.

Nie twierdzę jednak, że to jest pies wyłącznie polski, lecz wskrzeszając dawną nazwę, pragnąłem zachęcić polskie łowiectwo do żywszego zainteresowania się tą rasą. Niestety sugestie moje nie zostały podjęte. Dawnego więc wyżła polskiego nie uda się już chyba wskrzesić.

Niemniej jednak w powojennej praktyce myśliwskiej wyżeł szorstkowłosy stał się bardzo popularny, zarówno w polu jak i w piśmiennictwie łowieckim i kynologicznym. Wylano bowiem wiele atramentu (i trochę żółci), wytyczając kierunki dla hodowli wyżła szorstkowłosego w Polsce. W kraju, który dziś uznany jest za ojczyznę wyżła szorstkowłosego, tj. w Niemczech, od prawie wieku trwały zacięte spory o typ tego psa, zresztą do dziś jeszcze spory te nie ustały. W wyniku tego zamiast doprowadzić do ujednolicenia jednej rasy, wyprowadzono kilka odmian, których reprezentantów nie odróżniłby często bez zaglądania do rodowodów nawet najwybitniejszy kynolog, W ostatecznym wyniku zgłoszono do FCI trzy odmienne rasy, których wzorce podaję dla porównania. Są to: deutscher drahthaariger Vorstehhund (nazywam go dalej szorstkowłosym), deutscher stichelhaariger Vorstehhund (nazywam go dalej ostrowłosym) i pudelpointer.