Kategorie
Psy

YORKSHIRE TERIER

YORKSHIRE TERIER

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 86 a (18. VII. 1964 r.)

Mieszkańcy hrabstwa Yorkshire w Anglii mający talent hodowlany, również i tu pokazali, co można osiągnąć w hodowli przez odpowiedni dobór i wytrwałą selekcję. Stworzenie tej rasy miało na celu sprawienie przyjemności amatorom psa o ekscentrycznym wyglądzie. Poza tym piesek ten uważany jest za czujnego stróża; rolę tę może pełnić mimo niepraktycznej szaty.

Wrażenie ogólne. Włosy opadające zupełnie prosto i równo po obu stronach całego ciała, rozdzielone przedziałkiem od nosa do końca ogona. Sylwetka bardzo zwarta i zgrabna, z głową noszoną wysoko. Pies sprawia wrażenie żywego i harmonijnie zbudowanego, o postawie wyrażającej „ważność”.

Głowa. Raczej mała i płaska, niezbyt okrągła w części mózgowiowej. Pysk nie za długi. Nos całkowicie czarny. Oczy średniej wielkości, ciemne i lśniące, o bystrym, inteligentnym wyrazie i tak ustawione, by spoglądały na wprost; nie wyłupiaste. Obwódki powiek ciemne. Uszy małe, kształtu litery V i noszone prosto lub w pół załamane; niezbyt szeroko rozstawione, okryte krótkim włosem maści soczysto podpalanej Uzębienie całkowicie równe, możliwie najzdrowsze. Przypadkowy brak zęba nie jest uważany za wadę, jeśli szczęki są równe.

Tułów. Bardzo zwarty, o silnych lędźwiach. Grzbiet równy.

Kończyny przednie. Zupełnie proste, okryte obfitym włosem maści soczystozłocistej podpalanej, nieco jaśniejszym przy końcu niż u nasady. Sierść od łokcia w dół podpalana.

Kończyny tylne. Zupełnie proste, okryte obfitym włosem, maści soczystozłocistej podpalanej (jak przednie). Podpalanie od stawu skokowego w dół. Łapy jak najokrąglejsze. Pazury czarne.

Ogon. Przycięty w połowie, obficie owłosiony, umaszczony niebiesko, w ciemniejszym tonie — zwłaszcza przy końcu — niż tułów; noszony nieco powyżej linii grzbietu.

Szata. Na tułowiu dość długa i całkowicie prosta (nie falista), lśniąca jak jedwab, delikatnej, jedwabistej struktury.

Maść. Uwłosienie głowy długie, maści szarej, soczysto podpalanej, ciemniejszej po bokach głowy i u nasady uszu i na pysku pokrytym szczególnie długim włosem. Niedopuszczalne podpalanie na szyi, jak też występowanie czarnych lub czerwonych włosów wśród podpalanych. Od tyłu głowy do nasady ogona ciemno-stalowo-błękitna (nie srebrzystoniebieska). Niedopuszczalna płowa, brązowa lub ciemna. Na piersi jasno podpalana. Wszystkie włosy podpalane powinny być w części środkowej ciemniejsze niż przy końcu.

Masa. Do 3 kg.